Efeler’in festivali şehre tat kattı
Fotoğraf: BirGün

BirGün EGE

Efeler Belediyesi tarafından düzenlenen Münür Alikoç Gastronomi Festivali noktalandı. Pınarbaşı Mesire Alanı’nın ev sahipliği yaptığı festival, Efeler’in yanı sıra çevre illerden de gelen ziyaretçilerin akınına uğradı. On binlerce vatandaşın cuma gününden hafta sonuna kadar takip ettiği festivalde ünlü isimler de yer aldı.  

Usta Şefler; Sahrap Soysal, Hazer Amani ve Ali Ronay, Belgesel Yönetmeni ve Yazar Nebil Özgentürk, tiyatro sahnelerinin aranan ismi dizi ve sinema oyuncusu Halil Ergün ile Yeşilçam’ın unutulmaz isimlerinden Hale Soygazi’nin yanı sıra mutfak yazarları ve bilim insanları festivalin ünlü konukları oldu. 

ÖLÜM HABERİ ÜZDÜ

Efeler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Münür Alikoç, 29 Nisan Cumartesi günü geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Alikoç’un ismini yaşatmak için önemli bir karar alan Efeler Belediyesi festivalin ismini “Münür Alikoç Gastronomi Festivali” olarak değiştirdi. Efeler’i hüzne boğan ölüm nedeniyle buruk geçen festivalin ikinci günü “Ege’nin Ot Yemekleri”, “Efeler’de Enginar Kültürü”, “Sanatta Gastronomi”, “Aydın’ın Avrupa Birliği İşaretleri İncir ve Kestane” isimli söyleşiler ile devam etti. Ziyaretçiler tarafından ilgiyle takip edilen söyleşilerin konuşmacı koltuklarında; Yazar-Gazeteci ve Belgesel Yönetmeni Nebil Özgentürk ile tiyatro sahnelerinin ve ekranların usta ismi Halil Ergün’ün de aralarında bulunduğu birbirinden değerli isimler oturdu. 

Münür Alikoç Gastronomi Festivali’nin ikinci gününde söyleşi konularından biri de “Aydın’ın Avrupa Birliği İşaretleri İncir ve Kestane” oldu. Moderatörlüğünü Argoarkeolog Ahmet Uhri’nin yaptığı söyleşinin konuşmacısı Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YUCİTA) Kurucu Üyesi Pınar Nacak oldu.  Söyleşide, coğrafi işaret kavramının önemine vurgu yapıldı. Coğrafi işaretin gastronomi turizmini canlandırdığı Aydın yöresinin de en fazla incir ve kestane yetiştirilen bölge olarak bu iki ürünün tesciline sahip olduğu belirtildi ve bölgede daha birçok coğrafi işaret alınabilecek lezzetler olduğuna ve bu yönde çalışmaların artması gerektiğine dikkat çekildi. 

YEMEKLER YARIŞTI

Festival boyunca düzenlenen “Yemekler Yarışıyor” isimli yarışmanın dereceye giren katılımcıları ödüllerine kavuştu. Aydın yöresi et yemeklerinde Necla Adıgüzel’in tabağı günün en iyisi seçildi.  Dilan Akyol’un ikinci tamamladığı yarışmanın, üçüncüsü ise Sevgi Akyıldız oldu. Yöreye özgü zeytinyağlılarda ise en lezzetli yemeği bu kez Dilan Akyol yaptı. Rabia Akar yarışmanın ikincisi olurken Hacer Özacer üçüncülük ödülüne layık görüldü. Festivalin son gününde en iyi tatlıyı Efe Çelik hazırladı. Ayfer Özer’in ikinci olarak tamamladığı yarışmanın üçüncüsü Selin Koca oldu. 

Yarışmalarda dereceye girenlere ödül, başarı belgesi ve hediyelerini Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay takdim etti.