A7 Kitap'tan çıkan 'Güç Mevsimi' isimli romanın reklamları 'cinsel içerikli' bulunarak sansürlendi. Romanın yazarı Yasemin Eren, "Kadın bedeninin cinsel simgeye indirgenmesi yalnız bize özgü değil ve düşündürücü" dedi

'Güç Mevsimi' kitabının reklamları sansürlendi

Geçtiğimiz yıl 100 Eşcinsel kitabının reklamı sansüre uğrayan A7 Kitap, bu defa Güç Mevsimi romanının reklamları “cinsel içerikli” bulunarak sansürlendi.

A.Yasemin Eren tarafından yazılan, dünyayı yönetenlerin güç ve iktidar savaşı içerisinde yer alan bir aşkın hikâyesi olan Güç Mevsimi, kapak tasarımı ve sosyal medyada paylaşılmak üzere tasarlanan reklamları nedeniyle sansüre uğradı. Kapağın ve tanıtım filminin “cinsel içerikli” bulunması nedeniyle Facebook ve Instagram tarafından reklam çalışması reddedilen roman olan Güç Mevsimi, kimi çok takipçili edebiyat ve felsefe sayfaları tarafından da reddedildi.

Reklamlarının reddedilmesi üzerine yazar A.Yasemin Eren süreci ve bu süreçle ilgili düşüncelerini açıkladı:

“İlk romanım Güç Mevsimi için outdoor, yazılı basın ve sosyal medya için ilan/reklam çalışmaları hazırladık. İlk fuar imzası yapacağım Samsun’da özellikle billboardlarda reklam vermek istedik. Ancak gayriresmi olarak kitabın kapağındaki kadın bedeninin açık olduğu ve kapanması şartıyla billboardlara girebileceğim söylendi. Kitap için hazırlatmış olduğum tanıtım filmi de Facebook ve Instagram tarafından “cinsel içerikli” bulundu ve kabul edilmedi.

Güç Mevsimi komplo teorilerinden esinlenerek yazdığım bir roman. Nihayetinde kurgu. Ve hayatın içinde cinsellik ne kadar varsa romanımda da o kadar var. Kadın bedeninin cinsel simgeye indirgenmesi yalnız bize özgü değil ve düşündürücü. Göğüs dekolteli kadın insanları neden rahatsız eder? Üstelik kapakta yer alan pençenin tuttuğu inci kolye gücün, zarafetin simgesi. Öte yandan romandaki kadın kahramanın kendisi. İnsan düşünmeden edemiyor; cinsellik hayatımızın bir parçası ve bunu reddetmek varoluşumuzu reddetmek anlamına gelmiyor mu?”

Geçtiğimiz sene 100 Eşcinsel isimli kitabının reklamlarda sansüre uğramasından sonra edebiyat dünyasının önde gelen isimleri tarafından destek gören A7 Kitap’ın Genel Yayın Yönetmeni Arzu Sandal, “Sansürler bizi yıldıramaz. Güçlendirir. Güç Mevsimi’nin cinsel içerikli bulunan kapağı ve reklamları dünyada cinselliğe bakış açısını ortaya koymaktadır. Biz evrensel değerleri benimseyen, insanlığın ortak sorunlarını anlatmak isteyen, özgürlük ve adalet arayışına katkıda bulunacak eserler vermek isteyen bir yayıneviyiz. Bu yolda inandıklarımızdan ve değerlerimizden vazgeçmeden yayıncılık hayatımıza devam etme konusunda kararlıyız” dedi.