İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kemeraltı yenileme çalışmaları için esnaf temsilcileriyle bir araya geldi. Soyer, Kemeraltı anayasası niteliğinde bir mevzuat hazırlanması gerektiğini belirterek, “Bu mevzuat ortak akıl ile yapılmalı ve geriye dönüşü olmamalı” dedi.

Kemeraltı anayasası ortak akılla yapılacak
Fotoğraf: BİrGün

Mahir KANAAT

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 770 milyon liralık yatırımla yenileme çalışmaları devam eden Kemeraltı çarşısının esnafıyla buluştu. Atık su, yağmur suyu, aydınlatma ve gerilim hatlarını yenileyen, yolları düzenleyen Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür eden esnaf, Soyer’e memnuniyetini dile getirdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı, Genel Sekreter Yardımcısı Özgür Ozan Yılmaz, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İZBETON A.Ş. Genel Müdürü Heval Savaş Kaya, Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, Konak Mahallesi Muhtarı Tamer Yıldırım, bürokratlar ve esnaf temsilcilerinin katıldığı toplantıda tarihi çarşıdaki çalışmalarla ilgili son durum konuşuldu. Kemeraltı yenileme projesi kapsamında altyapı ve kaplama çalışmalarıyla ilgili sunum yapıldı. Büyükşehir ekiplerinin çalışmaları tamamladığı sokak, cadde ve yollara büyük araç girişinin önlenmesi, akülü araçlarla esnafın nakliye ihtiyacının giderilmesi ve otopark sorunları için çözüm önerileri masaya yatırıldı.

Kemeraltı için bir mevzuat hazırlanması gerektiğini belirten Soyer, “Kemeraltı anayasası… Muhtarımız, derneğimiz, Konak Belediye Başkanlığı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı bir Kemeraltı mevzuatı hazırlayacak. Bir anayasa olacak bu. Sokaklara ne kadar taşılır, ne kadar taşılmaz, tente rengi ne olur ne olmaz, açılış saati nedir, kapanış saati nedir, komşu ilişkilerinde uyulması gereken esaslar nelerdir, derneğe karşı yükümlülükler nelerdir… Tartışarak, konuşarak, gerekiyorsa anket yaparak bir mevzuata ulaşalım. Bu mevzuatı hem Konak Belediyesi hem İzmir Büyükşehir Belediyesi meclisinden geçirelim. Bizden sonrasında da uyulacak kuralları belirleyelim. Esas yükü vereceğimiz yer derneğimiz. Hiçbirimiz onlar kadar esnafın mağduriyetlerini, özlemlerini, beklentilerini bilemez. Onları dinleyerek, ortak akla dayanan, herkesi içine alan, itirazları baştan öngören, dinleyen, çözümler üreten bir mevzuat. Adına ne dersek diyelim ama özü bir anayasa, Kemeraltı anayasası olmalı” dedi. Toplantıda ayrıca yeni dönemde verilecek ruhsatlarda Kemeraltı Esnaf Derneği’nden eğitim sertifikası alınması şartı gündeme geldi. Kemeraltı mevzuatı konusunun aralık ayında Konak Belediyesi meclis toplantısına, ocak ayında ise Büyükşehir Belediyesi meclis oturumuna taşınması gerektiğini belirten Soyer, “Bu mevzuat ortak akılla yapılmalı ve geriye dönüşü olmamalı. Bu iş ruhsatın ön koşulu olacak, yönetmeliği oluşturmuş olacağız” diye konuştu.

Çalışmalardan dolayı Büyükşehir ekiplerine teşekkür eden Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin ise, “Gece ve sabah onlarla birlikte yaşıyoruz ve bundan da çok memnunuz. Sayın başkanım risk alıyorsunuz ve bunun için minnet duyuyorum. Bugüne kadar hiç kimse bu cesareti gösteremedi” ifadelerini kullandı. 

Kemeraltı’nın da içinde yer aldığı İzmir Tarihi Liman Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası 2023 adaylığı için çalışmalar da sürüyor. Kemeraltı ve Basmane’de restorasyon çalışmaları hızlandırıldı.

DÜZENLEME ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA NELER YAPILDI?

Veysel Çıkmazı, Dr. Faik Muhittin Adam Caddesi’nde (850 sokak), 847, 847/1, 849, 851, 852, 853 (birinci etap ana hat), 856, 865, 866, 871, 918 sokaklarında kanal, yağmur suyu, içme suyu, yağmur suyu ızgarası, zemin betonu, granit kaplama çalışmaları tamamlandı. 442 sokakta kanal ve içme suyu imalatları, 846 sokakta kanal imalatları, 897 sokakta kanal, içme suyu, zemin betonu ve granit kaplama, 852 sokakta kanal ve yağmur suyu hattı, 855 sokakta kanal, yağmur suyu, içme suyu hattı tamamlandı. 916 ve 917 sokaklarda granit kaplama hariç çalışmalar bitti. 

Toplamda 2 bin 758 metre uzunluğunda alanda imalat tamamlanırken, 605 metrelik kısımda çalışmalar sürüyor. Telekomünikasyon, aydınlatma, elektrik altyapı hatları ve yol gövde kaplamaları tamamlandı. Tüm çalışmaların yılsonuna kadar bitirilmesi hedefleniyor.

İnşaat ve elektrik ihalesi, granit kaplama, elektrik malzemesi için 250 milyon lira harcama yapıldı. Mal alımlarının önceki yıl yapılmasının tasarruf sağladığı belirtildi.