Gazeteci Seçil Türkkan, ‘Seçim Güvenliği için Sandıkları Korumak’ başlıklı kitabında, çok farklı siyasal ve sosyal kimliklerden insanların müşahit olarak yaşadıkları deneyimleri aktarıyor.

Abone Olgoogle-news
‘Seçim Güvenliği için Sandıkları Korumak’ kitapçı raflarındaki yerini aldı!

BirGün’ün eski çalışanlarından gazeteci Seçil Türkkan’ın ‘Seçim Güvenliği için Sandıkları Korumak’ adlı kitabı İletişim Yayınları’ndan çıktı.

Kitapta sandıkları korumak için sandık başında birlikte hareket eden müşahitler, yurttaş ve gönüllü temelli “kendi demokrasini kendin yap” hareketiyle ilgili ilham verici gözlemlerini anlatıyor.

Türkiye’de sandık güvenliğinin önemi, Gezi eylemleri sonrasında, 2014’te Oy ve Ötesi’nin sandık güvenliği merkezli bir demokrasi hareketi kurmasıyla başladı. O günden bugüne bu hareket büyüdü, gelişti. Partiler “sandık güvenliği” temasını sahiplendi.

Seçil Türkkan, Seçim Güvenliği için Sandıkları Korumak başlıklı kitabında, çok farklı siyasal ve sosyal kimliklerden insanların müşahit olarak yaşadıkları deneyimleri aktarıyor. Sandıkları korumak için sandık başında birlikte hareket eden müşahitler, yurttaş ve gönüllü temelli “kendi demokrasini kendin yap” hareketiyle ilgili ilham verici gözlemlerini anlatıyor.

İletişim Yayınları kitabı şu sözlerle sunuyor:

“Kitapta ayrıca ilk kez sandık müşahitliği yapacak olanlar için bilgilendirme ve tavsiyeler kılavuzu yer alıyor. Sandık başında sigaraya başlamaktan, silahla tehdit edilmeye, odaya kapatılmaktan, ilk sivil toplum tecrübesini deneyimlemeye, bir anarşisti sandık korumaya ikna etmekten, en yakın arkadaşlarını sandık başında edinmeye, hatta evliliğe uzanan bu “anılar”, kaybolmasına izin veremeyeceğimiz, bizim hikâyelerimiz. Demokrasinin temel bir kurumunu savunmak için harekete geçenlerin hikâyeleri.”

‘Gündemin yüzde 30’u seçim güvenliği olmalı çünkü ne kadar çok şeyi değiştirebildiğini bana görevli olduğum seçim gösterdi. 2019 Mart ve Haziran’a baktığımda Pursaklar deneyimim bana İstanbul’un sandık güvenliğiyle kazanıldığını düşündürüyor.’

Korcan, 2018’de Pursaklar’da müşahit