birgün

9° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 28.07.2020 12:18

15 Temmuz'da darbecilerle çatışan Ahmet Hacıoğlu emekli edildi

Balyoz davasından 3 yıl hapis yatan, 15 Temmuz'da ise Jandarma Genel Komutanlığı'nda darbecilere karşı çıkan isimlerden Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla emekliye sevk edildi.

15 Temmuz'da darbecilerle çatışan Ahmet Hacıoğlu emekli edildi

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanan Jandarma Genel Komutanlığı Personeli 2020 Yılı Atama ve Terfileri Resmi Gazete'de yayımlandı.

Karara göre, Van Jandarma Asayiş Komutanı Tümgeneral Hacı İlbaş, Şırnak Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Ahmet Hacıoğlu, Azerbaycan (Bakü) İçişleri Müşaviri Tuğgeneral Ali Demir ve Lojistik Başkanı Tuğgeneral Abdullah Koçum, 30 Ağustos'tan geçerli olmak üzere emekliliğe sevk edildi.

İSMİ ÖN PLANA ÇIKMIŞTI

Sözcü’nün haberine göre, Şırnak Jandarma Bölge Komutanı olarak görev yapan Tümgeneral Ahmet Hacıoğlu adı, 15 Temmuz gecesi “Jandarma Genel Komutanlığı'nda darbecilere karşı direnen ilk isim” olarak medyada yer almıştı.

15 Temmuz gecesi darbe girişimini duyan Jandarma Genel Komutanlığı Personel Daire Başkanı Kurmay Albay Ali Demir, Jandarma Plan Prensip Başkanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu ile Kurmay Albay Aziz Yılmaz, Albay Nurettin Alkan ile Albay Güven Şağban'ı arayarak darbe girişiminin olduğunu haber vermişti.

Yanlarında sadece beylik tabancalarını alan 5 asker, sivil kıyafetlerle bir otomobile binip Jandarma Genel Komutanlığı'na gitmiş, nizamiyede yaşanan ilk çatışma sırasında Albay Nurettin Alkan kolundan yaralanmıştı. Hacıoğlu'nun da sabaha kadar darbe yanlılarıyla çatışmaya girdiği ifade edilmişti.