birgün

10° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 19.05.2020 11:43

19 Mayıs kutlanıyor: İmamoğlu, Taksim'de düzenlenen törende Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktı

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 101’nci yıl dönümünde ilk tören Anıtkabir’de yapıldı. İstanbul’da Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı önünde de tören düzenlendi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu anıta çelenk bıraktı

19 Mayıs kutlanıyor: İmamoğlu, Taksim'de düzenlenen törende Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktı

Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a geçerek antiemperyalist, tam bağımsızlık mücadelesini başlatmasının 101’inci yıldönümü Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı yurtta farklı etkinliklerle kutlanıyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na başlı spot federasyonları YouTube’dan canlı yayın yaparak turnuva ve yarışmalar düzenliyor.

19 Mayıs’ın ilk saatlerinde çeşitli kutlamalar yapıldı. Kırklareli ve Kastamonu’da evlerinin balkonlarına çıkanlar İstiklal Marşı okudu ve egzersiz yaptı. Kastamonu’da bir site bahçesinde konser verildi. Muğla’nın Bodrum ilçesinde, okul gemisiyle açıkta seyre çıkılarak ışık gösteri yapıldı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 101’nci yıl dönümünde ilk tören Anıtkabir’de yapıldı. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Aslanlı Yol’dan sosyal mesafeli şekilde yürüyerek Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kasapoğlu, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.

İstanbul’da Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı önünde de tören düzenlendi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu anıta çelenk bıraktı.

Türkiye’nin dört bir yanından sporcular bugün saat 19.19’da İstiklal Marşı’nı okuyacak, insanlar da evlerinin balkon ve pencerelerinden onlara eşlik edecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 19 Mayıs dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Koca, Twitter hesabından, “Gençlik, toplum için yeni olan gerçeği görebilme, şartları aşma kabiliyetidir. Bandırma Vapuru’nun Samsun’a vardığı 19 Mayıs 1919’da bu ruha sarıldık. Milli Mücadele’nin fiili başlangıcı, büyük umut gününden ilham alan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol