ABD Merkez Bankası (FED) 2024 Mart faiz kararı merakla bekleniyor. Pek çok ekonomik kalemde etkili olacak olan Mart FED faiz kararı, FED Başkanı Jerome Powell tarafından açıklanacak. Peki, 2024 Mart FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? Bir sonraki FED toplantısı ne zaman?

2024 Mart FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? Bir sonraki FED toplantısı ne zaman?

ABD Merkez Bankası (FED) 2024 Mart faiz kararı merakla bekleniyor. Pek çok ekonomik kalemde etkili olacak olan Mart FED faiz kararı, FED Başkanı Jerome Powell tarafından açıklanacak. Son toplantıda Merkez Bankası politika faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu. Peki, 2024 Mart FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? Bir sonraki FED toplantısı ne zaman?

2024 Mart FED faiz kararı ne zaman açıklanacak?

FED Mart ayı faiz kararı toplantısı 20 Mart Çarşamba 2024 tarihinde yapılacak ve akşam saat 22.00'da faiz kararının duyurulması bekleniyor.

Bir sonraki FED toplantısı ne zaman?

ABD Merkez Bankası PPK toplantısı şubat ayında gerçekleşmeyecek. Son olarak ocak ayında açıklanan kararın ardından sonraki FED faiz kararı mart ayında açıklanacak. Buna göre FED toplantısı 19-20 Mart tarihlerinde olacak ve karar 20 Mart günü saat 21:00 sıralarında açıklanacak.

FED Toplantı Takvimi

2024 yılı içinde gerçekleşmesi planlanan FED toplantı takvimi şu şekilde:

  • 19-20 Mart 2024,
  • 30 Nisan-1 Mayıs 2024,
  • 11-12 Haziran 2024,
  • 30-31 Temmuz 2024,
  • 17-18 Eylül 2024,
  • 6-7 Kasım 2024,
  • 17-18 Aralık 2024

Ocak ayı FED faiz kararı ne oldu?

ABD'de FED politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 2024 Ocak ayı için 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu. FED böylelikle geçen ay vardığı karar ile birlikte dört ay üst üste faizi değiştirmedi.

FED'den yapılan açıklamada, faiz oranının sabit tutulması kararının oy birliğiyle alındığı belirtildi.

FED Başkanından açıklama

FED Başkanı Jerome Powell faiz kararı sonrası düzenlenen basın toplantısında gerçekleştirdiği açıklamada öne çıkanlar şöyle;

Açıklamada, son göstergelerin ekonomik aktivitenin "sağlam" bir hızla genişlediğine işaret ettiği bildirildi.

İstihdam kazanımlarının geçen yılın başından bu yana yavaşladığı ancak güçlü kalmayı sürdürdüğü aktarılan açıklamada, işsizlik oranının düşük seyrettiği, enflasyonun da düşmesine karşın yüksek kalmaya devam ettiği ifade edildi.

Açıklamada, FOMC'nin uzun vadede maksimum istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedeflediği kaydedilerek, Komite'de bu hedeflere ulaşma konusunda risklerin daha iyi bir dengeye yerleştiği kanaatinin hakim olduğu vurgulandı.

Ekonomik görünümün "belirsiz" olduğu ve FOMC'nin enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli olmaya devam ettiği ifade edilen açıklamada, "Bu hedeflerin desteklenmesi amacıyla federal fon oranının yüzde 5,25-5,50 aralığında tutulmasına karar verilmiştir." değerlendirmesine yer verildi.

Açıklamada, politika faizine yönelik herhangi bir ayarlamayı değerlendirirken gelen verilerin, gelişen görünümün ve risk dengesinin dikkate alınacağı belirtilerek, "Komite, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2'ye doğru indiğine dair daha fazla güven duyana kadar politika faizini düşürmenin uygun olacağını öngörmüyor." ifadeleri kullanıldı.

Bankanın daha önce planlandığı gibi elindeki Hazine tahvilleri, kurum borçları ve ipoteğe dayalı menkul kıymetleri azaltmaya devam edeceği kaydedilen açıklamada, enflasyonun yüzde 2 hedefine düşürülmesi konusunda güçlü bir kararlılığa sahip olunduğu yinelendi.

​​​​​​​ART ARDA 4 KEZ FAİZ ORANINDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLMEDİ 

ABD'de yüksek enflasyon karşısında 2022'de varlık alım operasyonunu tamamlayarak faiz artışlarına başlayan Fed, Mart 2022'den bu yana toplam 11 faiz artırımı gerçekleştirmiş ve faiz oranını toplam 525 baz puan artırmıştı.

Bankanın politika faizi, söz konusu artışlarla 2001'den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 5,25-5,50 aralığına çıkmıştı.

Son kararıyla Fed, politika faizini art arda 4 toplantıda değiştirmeyerek mevcut aralıkta sabit bıraktı. Banka, politika faizinde en son Temmuz 2023'te 25 baz puanlık artışa gitmişti.

ABD'de enflasyon, Haziran 2022'de yıllık bazda yüzde 9 ile 1981'den itibaren en yüksek seviyeyi görmesinin ardından son olarak geçen yıl aralıkta yıllık bazda yüzde 3,4 olarak kaydedilmişti.