birgün

0° HAFİF KAR DUŞU

25 Kasım eylemi nedeniyle geri gönderme merkezinde tutulan 2 kadın serbest bırakıldı

Taksim’de yapılan, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü eylemi sırasında gözaltına alındıktan sonra geri gönderme merkezine götürülen iki kadın serbest bırakıldı. Azerbaycan vatandaşı Saida ve İtalya vatandaşı Dalila hakkında verilen idari gözetim kararı kaldırılırken, sınır dışı kararı devam ediyor.

KADIN 02.12.2022 14:11
25 Kasım eylemi nedeniyle geri gönderme merkezinde tutulan 2 kadın serbest bırakıldı Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

İstanbul'daki 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü eyleminde gözaltına alınan Azerbaycan vatandaşı Saida ve İtalya vatandaşı Dalila serbest bırakıldı.

Duvar'dan Aynur Tekin'in haberine göre; iki kadın, beş gün Silivri’deki Selimpaşa Geri Gönderme Merkezi’nde tutuldu. Azerbaycanlı Saida ve İtalyan Dalila hakkında verilen idari gözetim kararı kaldırılırken, sınır dışı kararı devam ediyor.

AVUKATLAR KARARA İTİRAZ ETTİ

Taksim'de gerçekleşen 25 Kasım eylemine katılmanın idari gözetim ya da sınır dışı nedeni olamayacağını belirten avukatlar karara itiraz etti. Yapılan itiraz sonucu idari gözetim kaldırıldı. Mor Dayanışma avukatlarından Sezen Ezer, “2 kadın şu anda serbest, onları almaya gidiyoruz” dedi.

SINIR DIŞI KARARI İÇİN DAVA AÇILACAK

Saida ve Dalila için verilen sınır dışı kararıysa geçerliliğini koruyor. Avukatlar, sınır dışı kararının kaldırılması için yürütmeyi durdurma talebiyle dava açmaya hazırlanıyor.

Avukat Sezen Ezer, sürece dair şunları söyledi: "Sınır dışı kararı verilmesinin ardından 7 gün içinde dava açma hakkımız var. Şimdi, davanın hazırlığını yapıyoruz. Dava sürecinde sınır dışı kararını uygulayamazlar, davanın sonuçlanmasını beklemeleri gerekiyor. En azından arkadaşlarımız bu süreç içinde idari gözetim altında tutulmayacaklar, dışarıda olacaklar.”

Avukat Sezen Ezer, 25 Kasım Platformu’ndan gönüllü avukatlarla süreci takip ettiklerini ve sınır dışı kararının kaldırılmasını için mücadele ettiklerini belirtti.

NE OLMUŞTU?

25 Kasım Kadın Platformu, Beyoğlu’nda 25 Kasım eylemlerine katılan ve gözaltına alınan 2 göçmen kadının sınır dışı edilmek istendiğini açıklanmıştı.

Kadınlardan birinin Türkiye’de oturum izni bulunurken diğerinin turist vizesi ile Türkiye’ye geldiği öğrenilmişti.

Platform, kadınların durumunun göç uzmanı tarafından değerlendirileceğini söylemişti. Yapılan açıklamada gözaltı ve sınır dışı uygulamasına tepki gösterilerek, "Arkadaşlarımız gözaltına alınırken yerde baygın halde sıkıştırılmak gibi maruz kaldıkları işkencenin yanı sıra, sırf Türkiyeli olmadıkları için ayrımcılığa uğruyor, sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya bırakılıyor! 25 Kasım sınır dışı sebebi olamaz" denilmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol