birgün

12° AÇIK

GÜNCEL 23.10.2020 17:17

4 ilde birçok yerleşim yeri karantina altına alındı

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında bugün Balıkesir, Erzurum, Karaman ve Sinop’ta birçok bina, mahalle ve köyde karantina uygulaması başlatıldı.

4 ilde birçok yerleşim yeri karantina altına alındı

Yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında, karantina uygulamalarına devam ediliyor. Pozitif vakaların ve temaslıların artması nedeniyle bugün Balıkesir, Erzurum, Karaman ve Sinop’ta birçok nokta karantina altına alındı.

Karantina altına alınan yerleşim yerlerine ilişkin detaylar şöyle:

BALIKESİR

Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde, koronavirüs tedbirleri kapsamında bir mahallede karantina uygulaması başlatıldı. Kaymakamlıktan yapılan açıklamada, Adaören Mahellesi'nde bazı kişilerin Covid-19 testlerinin pozitif çıktığı belirtildi.

Çok sayıda temaslı kişinin de bulunduğu mahallede, hastalığın yayılımını önlemek amacıyla alınan karantina kararının bugünden itibaren geçerli olacağı bildirildi.

Ayrıca mahallede, cami ve kahvehanenin kapatılmasına, düğün, nişan, mevlit okutma gibi toplu etkinliklerin yasaklanması kararı alındı.

Adaören'de, 14 gün süresince halkın ihtiyaçlarının Vefa Sosyal Destek Grupları tarafından karşılanacağı öğrenildi.

4-ilde-bircok-yerlesim-yeri-karantina-altina-alindi-796433-1.

ERZURUM

Erzurum'un Oltu ilçesinde iki mahalle, koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

Kaymakamlıktan yapılan açıklamada, Süleymanlı ve Çatak mahallelerinde bazı kişilerin Covid-19 testinin pozitif çıktığı belirtildi.

Bunun üzerine İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca iki mahallenin 14 gün karantinaya alınmasına karar verildiği bildirilen açıklamada, bu süreçte mahalleye giriş ve çıkışların yasaklandığı kaydedildi.

Açıklamada, son dönemde, bu mahallede yaşayanlarla temas eden yurttaşların da İlçe Sağlık Müdürlüğüne başvurması istendi.

İlçenin Nüğürcük Mahallesi de bazı kişilerin Covid-19 testinin pozitif çıkması üzerine İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla 2 hafta karantinaya alındı.

KARAMAN

Karaman'da, koronavirüs tedbirleri kapsamında 4 bina karantinaya alındı.

Valilikten yapılan açıklamada, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla, Covid-19 salgınının yayılmasını önlemek ve yurttaşları korumak için Larende Mahallesi Kılbasan Yolu Caddesi'ndeki 4 binada karantina uygulaması başlatıldığı belirtildi.

Bu binalarda toplu şekilde taziyeye katıldığı belirlenen yurttaşlarda Covid-19 vakası görüldüğü ifade edilen açıklamada, ikinci bir karara kadar binalara giriş ve çıkışların yasaklanmasına karar verildiği kaydedildi.

Açıklamada, "İl Salgın Denetim Merkezi ve kolluk kuvvetlerince taziyelerin denetlenmesine, cenazelerde, cami önlerinde veya halka açık alanlarda toplumumuzun örf ve adetlerinden merhum pişisi, helvası gibi toplu yiyecek içecek ikramının yapılıp dağıtılmasının engellenmesine oy birliğiyle karar verilmiştir." bilgisi paylaşıldı.

SİNOP

Sinop'ta bir köyde koronavirüs vakalarına rastlanılması üzerine karantina uygulaması başlatıldı.

Valilikten yapılan açıklamada, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla Covid-19 vakaları görülen merkeze bağlı Sarıkum köyünde 14 gün süreyle karantina uygulaması başlatıldığı duyuruldu.

Açıklamada, mahalleye giriş ve çıkışların güvenlik güçlerince kapatıldığı ve sağlık ekiplerince tarama çalışmalarının başlatıldığı kaydedildi.

Kurul tarafından Akbaş köyü Merkez Mahallesi'nde daha önce alınan karantina uygulamasının ise sona erdirildiği ifade edildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız