birgün

5° AÇIK

AVRUPA 06.01.2021 16:29

AB üyesi 13 ülkeden, 6 ülke için aşı çağrısı

Azerbaycan, Belarus, Ermenistan, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna'ya aşı temini konusunda destek verilmesini talep eden 13 Avrupa ülkesi, AB Komisyonu’na çağrıda bulundu. Mektupta söz konusu ülkelere yardım edilmemesi durumunda AB'nin sınır güvenliğinin de sağlanamayacağına vurgu yapıldı.

AB üyesi 13 ülkeden, 6 ülke için aşı çağrısı

Avrupa Birliği (AB) üyesi 13 ülke, AB Komisyonu'nun Azerbaycan, Belarus, Ermenistan, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna'ya yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısı sağlaması çağrısında bulundu.

AA'da yer alan habere göre, AB Komisyonu Sözcüsü Ana Pisonero, günlük basın toplantısında, üye 13 ülkeden, "Doğu Ortaklık Ülkeleri " olan Azerbaycan, Belarus, Ermenistan, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna'ya Covid-19 aşısı konusunda destek verilmesi talep edilen bir mektup aldıklarını açıkladı.

Mektubun AB Komisyonu tarafından değerlendirildiğini belirten Pisonero, "Batı Balkanlar, doğu, güney ve daha ötesindeki yakın komşularımıza nasıl yardım edebileceğimizi araştırıyoruz" ifadesini kullandı.

AB'nin aynı zamanda bölge ülkelerine insani yardım da sağlayacağına işaret eden Pisonero, "Bu konular hakkında üye ülkeler arası görüşmeler devam ediyor" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol