birgün

24° AÇIK

KADIN 07.06.2020 12:11

ABB’den 'Mor Buton': Eşit yaşamın destekçisi olacağız

ABB, kadına yönelik şiddet olaylarının bildirilmesi amacıyla Başkent Mobil uygulamasına, “Mor Buton” özelliğini ekledi.  Mor Buton ile ihbarda bulunmak isteyen kadınlar, kendilerine ulaşılmasını sağlamak için cep telefonlarının konum bilgisini paylaşabilecek, psikolojik destek talep edebilecek

ABB’den 'Mor Buton': Eşit yaşamın destekçisi olacağız

BİRGÜN/ ANKARA

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kadına karşı erkek şiddetinin ve kadın cinayetlerinin önlenmesi için Başkent Mobil uygulamasına, 'Mor Buton' özelliğinin eklendiğini açıkladı. Kadınların maruz bırakıldığı şiddete, tacize ve zorbalığa karşı yanlarında olacaklarını belirten Yavaş, “Kadın cinayetleri yüreklerimizi yakmaya ve bizleri utandırmaya devam ediyor. Daima eşit yaşamın destekçisi olacağız” dedi.

DESTEK ÇAĞRISI

Türkiye’de son 10 yılda 2 bin 818 kadının öldürüldüğüne dikkat çeken Yavaş, “Kadın cinayetleri yüreklerimizi yakmaya ve bizleri utandırmaya devam ediyor. Kadınların maruz kaldığı şiddete, tacize, zorbalığa karşı yanlarında olmak için Başkent Mobil uygulamamıza Mor Buton özelliğini ekledik” dedi. Yavaş, öldürülen Aleyna Çakır’ı hatırlatarak, “Aleyna Çakır’ı kaybetmek içimizi yaktı. Kadın cinayetleri her geçen gün yüzümüzü daha fazla eğiyor. Olayın bir an önce aydınlatılıp gerekli cezaların verilmesi elzemdir. Kadına yönelik şiddet, şiddetin her biçimi insanlığın yüz karasıdır” sözleriyle üzüntüsünü dile getirdi.

TEK TIKLA YARDIM TALEBİ

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nca aktif hale getirilen Mor Buton’a, Başkent Mobil uygulamasını akıllı telefonları üzerinden indiren kadınlar kolayca ulaşabilecek. Mor Buton ile ihbarda bulunmak isteyen kadınlar kendilerine ulaşılmasını sağlamak için cep telefonlarının konum bilgisini de paylaşabilecek. Mor buton aracılığıyla Büyükşehir Belediyesi'nden psikolojik destek, sosyal yardım ve barınma talebinde bulunabilecek olan kadınlar, ihtiyaç duydukları talepleri fotoğraf ekleyerek de iletebilecek.

Görevli personelin 7/24 takip edeceği ihbarlar değerlendirilerek en yakın ekip kadınların bulunduğu adrese sevk edilecek. Yardım talebinde bulunan şiddet mağduru kadınlar başvurularının takibini ise sistem üzerinden gönderilen başvuru numarası ile sorgulayabilecek.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız