birgün

11° HAFİF YAĞMUR

ABD'den Sedef Kabaş tepkisi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' suçlamasıyla tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş hakkında "Gazeteci Sedef Kabaş'ın tutuklanmasından dolayı üzgünüz. İfade özgürlüğü evrenseldir" açıklamasında bulundu.

SİYASET 25.01.2022 00:28
ABD'den Sedef Kabaş tepkisi
Abone Ol google-news

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, ''Gazeteci Sedef Kabaş'ın tutuklanmasından dolayı üzgünüz. İfade özgürlüğü evrenseldir ve bazıları tarafından tartışmalı ya da rahatsız edici olduğu düşünülen sözleri içerse de ifade özgürlüğünün korunması demokrasileri güçlendirir'' açıklamasında bulundu.

Amerika'nın Sesi'nin aktardığına göre, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş ve yazdığı bir şarkı sözü nedeniyle Erdoğan’ın ‘‘uzanan dilleri yeri geldiğinde koparmak da bizim görevimiz’’ sözlerine hedef olan Sezen Aksu, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın günlük basın brifinginde gündeme geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye'nin gündemindeki iki olayla ilgili soruya, ifade özgürlüğüne vurgu yaparak yanıt verdi.

abd-den-sedef-kabas-tepkisi-972214-1.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price

Price, ‘‘İfade özgürlüğü evrenseldir ve bazıları tarafından tartışmalı ya da rahatsız edici olduğu düşünülen sözleri içerse de ifade özgürlüğünün korunması demokrasileri güçlendirir. Bahsettiğiniz olaylardan Sedef Kabaş’ın gözaltına alındığından haberdarız ve bu konuda hayalkırıklığı yaşıyoruz. Bu Türkiye’de olduğu kadar dünyanın diğer yerlerinde de aynı şekilde geçerli’’ dedi.

Price, Sezen Aksu tartışmaları ile ilgiliyse yorum yapmadı.

NE OLMUŞTU?

Gazeteci Sedef Kabaş, TELE1'deki "Demokrasi Arenası" programında AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik sözleri gerekçe gösterilerek "Cumhurbaşkanı'na hakaret"ten tutuklanmıştı.

Kabaş, kanaldaki programda şu ifadeleri kullanmıştı: “Çok meşhur bir söz vardır. Taçlanan baş akıllanır diye. Ama görüyoruz ki gerçek değil. Ya da tam tersi bir söz vardır. Büyükbaş hayvan bir saraya girdiği zaman o kral olmaz. O saray ahır olur. Yani tam tersini ifade eder."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol