birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Akkuyu NGS 'ölüm yok' diyemedi

Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında 10 gün içinde 2’si Türk, biri Rus 3 işçinin, iş güvenliğindeki eksiklikler nedeniyle kaza sonucu öldüğü iddiasına şirket açıklamasında yalanlama yapılmadı.

GÜNCEL 15.11.2021 16:39
Akkuyu NGS 'ölüm yok' diyemedi
Abone Ol google-news

Akkuyu Nükleer A.Ş, santral sahasında iş yapan taşeron firmaların iş sağlığı ve işçi güvenliği kurallarına uyup uymadıklarının sürekli denetlendiğini, ihmal durumunda ilgili taşeron firmaya resmi olarak bildirimde bulunulduğunu açıkladı. Şirketin açıklamasında, 10 gün içinde 3 işçinin yaşamını yitirdiği iddiasına hiç değinilmedi. Açıklamada, santral sahasında yaşanan kavga görüntülerinin, maaş veya çalışma koşullarıyla ilgili bir protesto sırasında değil, santral sahasına giriş sırasında farklı bir nedenle çıktığı, güvenlik görevlilerinin kavgada taraf olmadığı, kavgayı ayırdığı iddia edildi.

Mersin’in Gülnar ilçesindeki Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında 10 gün içinde 2’si Türk, biri Rus 3 işçinin, iş güvenliğindeki eksiklikler nedeniyle kaza sonucu öldüğü iddiası gazetemiz tarafından gündeme getirilmişti. Bu korkunç iddianın kamuoyunca duyulduğu sırada, santral sahasında işçilerle güvenlik görevlileri arasındaki kavgaya ilişkin görüntüler de sosyal medyada yayılmıştı.

Akkuyu Nükleer A.Ş yazılı bir açıklama yaparak iş güvenliği konusundaki çalışmalar konusunda bilgi verdi.

Açıklamada, “Akkuyu Nükleer A.Ş. için sağlık ve güvenlik yönetmeliklerine uyulması bir önceliktir ve projede yer alan tüm müteahhit ve taşeron firmalar için temel gerekliliklerden biridir. Akkuyu Nükleer A.Ş. şantiyede, güvenlik önlemlerinin alınıp alınmadığını, işçi ücretlerinin ödenmesi konusundaki yükümlülüklerin yerine getirilip getirilmediğini ve işçi haklarının gözetilip gözetilmediğini sürekli olarak denetlemektedir. Akkuyu Nükleer A.Ş. düzenli olarak hem bu konulara ilişkin talimatların uygulanmasını, hem de ihlallerin giderilmesini sağlar. Taşeron firmaların kusur ve ihlalleri durumunda ise, bu firmalara ihlallerin giderilmesi gerektiğine dair resmi bildirim gönderir” denildi.

Kaza olması durumunda Akkuyu Nükleer A.Ş’nin durumu detaylıca araştıran komisyonlar kurduğunun kaydedildiği açıklamada, “Kazaya neden olan durumlardan sorumlu kişiler hakkında gerekli tüm yasal işlemler yapılır. Akkuyu Nükleer A.Ş. yönetimi, tüm bu konularda Türkiye Cumhuriyeti'nin yerel ve merkezi otoriteleri ile iletişim halindedir. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilgili makamları, Akkuyu NGS şantiyesinde işçi sağlığı ve güvenliği yönetmeliklerine uygunluk açısından düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Bu yılın son döneminde, bu tür 3 kontrol gerçekleştirilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Şirketin açıklamasında, santral inşaatı çalışanlarıyla güvenlik görevlileri arasındaki arbedeye ilişkin görüntüler hakkında da bilgi verildi.

Açıklamada, “Bu olay, 11 Kasım'da Akkuyu NGS sahasının dışında, kontrol noktası yakınında meydana gelmiştir. Tartışmanın maaş ödemeleri veya çalışanların çalışma koşulları ile ilgisi yoktur. Söz konusu tartışma, vardiya sonunda taşeron firma çalışanları arasında çıkmıştır. Akkuyu Nükleer A.Ş.'nin güvenlik görevlileri, olaya anında müdahale edip tartışan tarafları ayırmış ve Akkuyu NGS şantiyesinde geçiş kontrol sistemine ve kamu düzenine uyulmasını sağlamışlardır. Akkuyu Nükleer A.Ş., bu tür durumların tekrarlanmaması için müteahhit ve taşeron firmalarla iletişim halindedir. Gerek şantiye içinde gerekse şantiye dışında iş disiplinine uyulması ve bu tür olayların önlenmesine yönelik tedbirlerin alınması gerektiği konusunda sorumlulara tebligatlar gönderilmiştir. Çatışmanın sorumlularının bilgileri, soruşturma için kolluk kuvvetlerine iletilmiştir” denildi.

Şirketin açıklamasında santral sahasındaki genel güvenlik önlemleriyle ilgili olarak da şunlar söylendi:

“Akkuyu NGS'nin inşaatı güvenlik gerekliliklerine uygun olarak gerçekleştirilmektedir. Şantiyedeki inşaat ve kurulum çalışmaları, iş malzemeleri, sistemleri ve bileşenlerinin denetim ve kontrolü, Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) ve Fransız şirketi Assystem dahil olmak üzere, uzman devlet kurumları ve bağımsız denetim kuruluşları tarafından gerçekleştirilir. Bağımsız denetim faaliyetleri, büyük endüstriyel tesislerin inşasında standart uygulamanın bir parçasıdır. Bu faaliyetler, güvenlik kültürü ilkelerine uygunluğun izlenmesinin yanı sıra, kullanılan malzeme ve ekipmanların kalite kontrolü ile ulusal ve uluslararası mevzuat ve standartların gerekliliklerine uygunluğunu içerir.”

Akkuyu NGS’nin açıklamasında, 10 gün içinde 3 işçinin yaşamına yitirdiği iddiasına ise açıklamada hiç değinmedi. Açıklamada, 3 işçinin iş cinayetine kurban gitmesi iddiasıyla ilgili yalanlama yapılmadı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol