birgün

11° AÇIK

GÜNCEL 17.06.2021 16:58

AKP'li Akbaşoğlu açıkladı: 4. Yargı Paketi yarın Meclis'e sunulacak

AKP Grup Başkanvekili Akbaşoğlu, 4. Yargı Paketi'ne ilişkin kanun teklifini, yarın TBMM Başkanlığına sunacaklarını açıkladı.

AKP'li Akbaşoğlu açıkladı: 4. Yargı Paketi yarın Meclis'e sunulacak

AKP Grup Başkanvekili Akbaşoğlu, İnsan Hakları Eylem Planı kapsamında hazırlanan 4. Yargı Paketi'ne ilişkin kanun teklifini, yarın Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına sunacaklarını bildirdi.

Akbaşoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Akbaşoğlu, "Yarın hepinize daha detaylı açıklamalarını ortaya koyacağımız, insan hak ve hürriyetleri bakımından 4. Yargı Paketi'ni, değerli milletvekili arkadaşlarımız yoğun bir çalışma neticesinde nihayete erdirdiler. Bu konuyla ilgili muhalefetle de görüşülmek suretiyle inşallah bu kanun teklifini yarın TBMM Başkanlığına sunacağız" ifadelerini kullandı.

CHP'nin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, "mafyadan ayda 10 bin dolar alan siyasetçi" açıklaması konusunda TBMM Başkanlığına başvurduğunu anımsatan Akbaşoğlu, "Bugün bütün kamuoyunun bilgisinde olan hakikat şudur, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu hem adli mercilere hem de TBMM Başkanlığına bahse konu olayla ilgili açıklamalarda bulunduğu aşikar. Dolayısıyla iş, yargısal süreç, kendi süreci içinde devam edecek" ifadesini kullandı.

TARTIŞMALI DÜZENLEMELER

Hükümet 4'üncü yargı paketinde soruşturmaya göre avukatların müvekkille görüşmesinin bekletilebileceğini öngörnmmüştü. Pakete tepki gösteren baro başkanları, “Savunma merciğinin yargının dışının itilmeye çalışıldığını” belirtmişti.

Yargı paketinde katalog suçlardan tutuklamalara “somut delil” kriteri de getiriliyor. Çocuk istismarı ve cinsel saldırının da bu kategoride yer alması, “Cinsel suçları aklamaya mı çalışıyorlar?” Sorusunu akıllara getiriyor. Düzenlemede ayrıca avukat, müvekkil görüşmesinin kimi şartlarda engellenmesİ hususları da yer alıyor.