Şarkıcı Melek Mosso’yu sahneye çıkardığı için iktidar yandaşları tarafından hedefe oturtulan AKP'li Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, "Özür sonrasında sahnede yaşananlar, sahne öncesindeki duygu yoğunluğunun yansımasıdır. Bundan dolayı üzdüğüm veya kırdığım teşkilat mensuplarımız varsa her birinden özür diliyorum" açıklamasını yaptı.

Kaynak: Haber Merkezi
AKP'li Belediye Başkanı Yüksel'den 'Melek Mosso' açıklaması: Özür diledi

Şarkıcı Melek Mosso’yu sahneye çıkardığı için kendi partisinden tepki gören AKP'li Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, özür diledi.

Twitter hesabından paylaştığı açıklamada Yüksel, "Festivalimizde sahne alan Melek Mosso ile ilgili olarak, şunu net bir şekilde ifade etmek istiyorum ki, sanatçının yaptığı paylaşım ve açıklamaları asla tasvip etmedim. Etmem de!" dedi.

"Konseri iptal etmenin, toplumsal ayrışmayı körükleyen bir eylem olacağı, farklı polemiklere zemin hazırlayacağı düşüncesiyle etkinliğe devam etme kararı aldık" diyen Yüksel, "Özür sonrasında sahnede yaşananlar, sahne öncesindeki duygu yoğunluğunun yansımasıdır. Bundan dolayı üzdüğüm veya kırdığım teşkilat mensuplarımız varsa her birinden özür diliyorum" ifadelerini kullandı.

Cüneyt Yüksel'in açıklamaları şöyle:

“Kamuoyunda yer alan yanlış anlaşılmayı düzeltmek için bir açıklama yapma zaruriyetim doğmuştur.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, hiçbir zaman inandığım mukaddes değerlerime ve davama söz söyletmedim; söyletmeyeceği m.

Festivalimizde sahne alan Melek Mosso ile ilgili olarak, şunu net bir şekilde ifade etmek istiyorum ki, sanatçının yaptığı paylaşım ve açıklamaları asla tasvip etmedim. Etmem de!

Mosso’nun yayınladığı ilk özür açıklamasından sonra kendisiyle görüştüm. Yapılanı yanlış bulduğumu, kendisinden çok daha içten ve samimi özür bekleyen büyük bir kitle olduğunu, konseri iptal etmenin doğru olacağını ifade ettim.

Kendisi de, yaptığının hata olduğunu, bu nedenle çok üzgün olduğunu, halkın karşısına çıkıp, sahneden net bir şekilde özür dilemek istediğini; yapılacak konseri ‘milletimizle kucaklaşma ve özür fırsatı’ olarak gördüğünü söyledi.

Bu görüşmeden sonra; Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonunda önemle üzerinde durduğu “milletimizin birlik ve beraberlik içinde olması gerektiği” vurgusunu göz önünde bulundurarak, konseri iptal etmenin, toplumsal ayrışmayı körükleyen bir eylem olacağı, farklı polemiklere zemin hazırlayacağı düşüncesiyle etkinliğe devam etme kararı aldık.

Konser gecesi, sahne alan Mosso, ilk şarkısından sonra yüzbinlerce kişinin önünde, yaşananlardan duyduğu üzüntüyü dile getirerek özür dilemiştir.

Ayrıca bilinmesini isterim ki, özür sonrasında sahnede yaşananlar, sahne öncesindeki duygu yoğunluğunun yansımasıdır. Bundan dolayı üzdüğüm veya kırdığım teşkilat mensuplarımız varsa her birinden özür diliyorum. Lütfen hakkınızı helal edin.

Değerli Hemşehrilerim,

2 milyondan fazla misafiri ağırladığımız şehrimizde, 57. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali’nin, birlik, beraberlik ve huzur ikliminde en ufak bir olumsuzluk yaşanmadan tamamlanması en büyük tesellimizdir.”

NE OLMUŞTU?

Şarkıcı Melek Mosso, geçtiğimiz günlerde PowerTürk Müzik Ödülleri törenindeki konuşmasında, Türkiye’de kadınların yaşadığı sorunlardan söz etmiş ve “Bu ödülü yüzyıllardır bu toplumda bu dünyada ötekileştirilen, kıyafetleriyle kahkahasıyla kadın olmanın gerektirdiği her şeyiyle yargılanan, ittirilen, katledilen bütün kadınların ruhlarına armağan olarak alıyorum. Sesimiz hiçbir zaman kısılamayacak, ben kadın şarkıcılarının, kadın sanatçıların bu toplumda kadınlığıyla gurur duyan bir kadınım. Her zaman onların arkasında olacağım. Sesimiz hiçbir zaman kısılamayacak. Kimse beni susturamayacak, konuşmaya, üretmeye ve şarkı söylemeye devam edeceğim” demişti.

Mosso ayrıca, bir sokak röportajında AKP'yi destekleyen bir kadınla tartışan kadının giydiklerini andıran bir kıyafetle "Seçim kombini" paylaşımı yapmış, bu paylaşım da iktidar destekçilerini rahatsız etmişti. 

Mosso geçtiğimiz günlerde Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali’nde sahne aldı. Mosso, ilk şarkının ardından sahnede ödül törenindeki konuşmasına ilişkin bir açıklamada bulundu. “Hemen bir konuya değinip, güzelce sizlerle helalleşmek istiyorum. Son bir haftadır gündemi yersizce meşgul ettiğimin çok farkındayım ve bunun için çok çok üzgünüm” diyen Mosso, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öncelikle bilin isterim ki; bizler kim, ne söylerse söylesin asla ayrışan, asla birbiriyle düşman olan bir millet değiliz. Kim, ne yaparsa yapsın asla böyle bir millet olmayacağız. Birbirimizi çok sevmeye devam edeceğiz. Ben, kuzenini bir kadın cinayetine kurban vermiş bir kız çocuğu olarak bir şeyler söylemek istedim. Kadın cinayetlerini, kadın tacizlerine ses çıkarmak istedim. Anlıyorum ki başka yerlere çekildi. Başka şekilde anlaşıldı ama şunu belirtmek isterim ki buna da inanıyorum; bu acılar siyaset üstü acılardır. Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan'ın, bundan sonra bununla ilgili en sert uygulamaları, en sert düzenlemelerini yapacağına inanıyorum, can-ı gönülden bir kadın olarak.”

Yüksel, Mosso’nun özrünü “samimi” bulmayan iktidar yandaşları tarafından hedefe oturtuldu.