birgün

24° AÇIK

BİRGÜN EGE 24.09.2020 15:58

AKP’li Yavuz’a tepki yağdı: Kadınların başarısına tahammül edemiyor

CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'na cinsiyetçi eleştiride bulunan AKP Milletvekili Metin Yavuz'a yönelik tepkiler devam ediyor.

AKP’li Yavuz’a tepki yağdı: Kadınların başarısına tahammül edemiyor

BİRGÜN EGE

AKP İncirliova Kadın Kolları Kongresi'nde yaptığı konuşmada CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'na cinsiyetçi eleştiride bulunan AKP Milletvekili Metin Yavuz'a tepki gelmeye devam ediyor.

Son yerel seçimleri değerlendiren bir konuşma yapan Yavuz, “Tabi biz karşımızdaki sayın hanımefendiyi, yanlış anlamayın belediye başkanımızı hafife almıyoruz. Ama ben şuna inanıyorum nasıl kadın-erkek eşitliği varsa, karşımızdaki rakibimizin de eşit davranışlara muhatap olması gerekiyor. Yani biz geçtiğimiz seçimlerde maalesef böyle bir hata yaptık. Dedik ki ‘Annedir, bayandır' naif bir şekilde kendisi ile bir mücadeleye girdik. Şimdi görüyoruz ki bu mücadeleyi eksik yapmışız” sözlerini kullanarak Çerçioğlu'nun seçimi algıyla kazandığını öne sürerek, “Hanımefendidir, annedir, şudur budur ama kendisinin bu kimliğe uygun hareketi yok” dedi.

Yavuz'a tepki gösteren CHP PM Üyesi Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, hakareti şiddetle kınadığını belirterek “Bu sözler kendi çap ve kalitesine uygun olabilir ama Aydın halkının ve siyasetinin kalitesine uygun düşmüyor. Metin Yavuz Aydın'da siyaseti kendi kalibresine göre ayarlamak ve kalitesini o düzeye düşürmek istese de ne biz ne de hemşerilerimiz böyle bir çapsızlığa izin vermeyecek. Şimdi AK Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan'ın bu terbiyesizlik karşısında tutumunun ne olacağını merakla bekliyoruz” diye konuştu

CHP'li Tezcan ayrıca sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ise şu ifadelere yer verdi:

“MAK Parti milletvekili Metin Yavuz'un düzeyi düşük üslubuna Aydın yabancı değildi. Ancak Özlem Çerçioğlu hakkında, kadın kimliği üzerinden yaptığı son hakaretler, alçalmanın tarifini yeniden yapmayı gerektirecek düzeyde. Allah kimseye alçalacak düzeyde seçim yenilgisi vermesin.”

CHP Aydın Milletvekili Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül'de, AKP'li Yavuz'un Çerçioğlu'na yönelik sözlerini eleştirerek, “Kadın kimliği üzerinden yaptığınız bu saldırı, bir kadının başarısına tahammül edememenizden, kadınların erkeklerle eşit bir şekilde var olamayacağını düşünmenizden gelmektedir. Bir kadına ‘anne', ‘hanımefendi' ya da ‘bayan(!)' kimlikleri üzerinden saygı duyup duymamaya karar verebilecek bir zihniyete sahipseniz bu toplumda girmeyi düşündüğünüz mücadeleyi baştan kaybetmişsiniz demektedir. Kadınlara yakıştırdığınız kimlikler üzerinden değil insan olduğu için saygı duyun” sözlerini kaydetti.

CHP'Lİ KADINLARDAN TEPKİ

Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Özlem Çerçioğlu'na yönelik sözlere, partisinin kadın kolları başkanlarından da büyük tepki geldi. İl ve ilçe kadın kolları başkanları yaptıkları açıklamalarla AKP'li Yavuz'u sert sözlerle eleştirdi. CHP Efeler İlçe Kadın Kolları Başkanı Özlem Ekiz, “Sayın Yavuz; Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımıza karşı kullanmış olduğunuz o çirkin ifadelerinizin sizi ne kadar küçülttüğünü görsem de sizin adınıza üzülmüyorum. Ancak hasbel kader partinize gönül vermiş kadınlarımıza da mı hiç saygınız yok sizin? Onlar adına kahroluyorum” ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız