birgün

12° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 08.09.2020 12:24

AKP yöneticisi Bostancı: İdam cezası için yüksek mutabakat gerekir

AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, yeniden gündeme getirilen idam cezası tartışmasıyla ilgili olarak  “Tekrar çeşitli suçlara ilişkin ölüm cezasını konuşabilmek için toplumda ve parlamentoda çok yüksek bir mutabakat gerekir" dedi.

AKP yöneticisi Bostancı: İdam cezası için yüksek mutabakat gerekir

AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından yeniden gündeme getirilen idam cezası tartışmasıyla ilgili olarak Hürriyet'ten Turan Yılmaz'a değerlendirmelerde bulundu.

“Türkiye’de en son idam cezaları 12 Eylül döneminde uygulandı. Daha sonra, uzun yıllar var olmasına rağmen fiilen uygulanmadı" diyen Bostancı, şöyle devam etti:

"Nihayet parlamento da bizden önceki dönemde yüksek bir ‘evet’ oyuyla kaldırdı. Partiler arasında bir mutabakat vardı, o çerçevede kaldırıldı. Türkiye’de hepimizin içini acıtan dramatik olaylar yaşanıyor. Bunlara karşı çok çeşitli duyarlılıklarımız, öfkelerimiz, kızgınlıklarımız muhakkak olur. Hukuk da esasında bunlara çok çeşitli cezalar takdir ediyor. Tekrar çeşitli suçlara ilişkin ölüm cezasını konuşabilmek için toplumda ve parlamentoda çok yüksek bir mutabakat gerekir. Böyle bir mutabakat olmaksızın adım atmak doğru olmaz."

"Suç ve ceza ilişkisi konusunda son zamanlarda sosyal medya üzerinden bir linç kültürü teşekkül ediyor," diyen Bostancı, "Hukuk asla bir linç kültürünün parçası olmaz. Hukuk, soğukkanlılıkla suç ve ceza ilişkisini deliller çerçevesinde ve rasyonel bir şekilde değerlendirir ve nihayete bağlar. Hem suçu işleyen kişinin işlediği suçla orantılı cezalandırılması hem de muhakkak topluma yönelik bir mesaj kastı taşır," dedi.

Sosyal medya marifetiyle teşekkül eden linç kültürünün tek hedefi olduğunu söyleyen Bostancı, "Yeteri kadar bilgi sahibi olmaksızın sadece bir duyarlılık çerçevesinde yok etmek. Bu da hukukun konusu olamaz. Gerçek durumu bilmeyen, dosyaya ilişkin herhangi bir bilgisi olmayan, veriler elinde bulunmayan, sadece bir duyarlılık çerçevesinde olaylara ilişkin yargıda bulunmak ve bunu sosyal medya marifetiyle ortaya koymak doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü bu işleri yapmak için mahkemeler var,” ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız