AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Cumhurbaşkanı Seçimi'nde uygulanan "50+1" sisteminde değişiklik yapılmasına yeşil ışık yaktı. Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'nin 2. tura kaldığına dikkat çeken Yazıcı, "Süreçlerde yaşanan durumları da dikkate almak suretiyle ülkenin çıkarını, temsilin daha güçlü olmasını hedefleyen düzenlemelerin her zaman yapılabileceği kanısındayım" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA
AKP’den 50+1 kuralında değişikliğe yeşil ışık
Fotoğraf: AA

AKP, Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'nde uygulanan yüzde 50+1 uygulanmasında değişiklik için yeşil ışık yaktı. 

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, yeni bir anayasa ile yüzde 50+1 sisteminde değişiklik yapılabileceğini söyledi. 

A Haber'de konuşan Yazıcı, yeni bir anayasa çalışması içinde olduklarını söyledi. Yazıcı, "Türk siyasetiyle alakalı bugüne kadar yerleşik kanaatlere zemin teşkil eden algılar bu seçimde bertaraf edilmiştir" diye konuştu. 

Yazıcı, şunları söyledi: 

"Tam tekmil bir anayasayı bu millet yapabilmelidir. Bunun arzusu içindeyiz. Geçen dönemde bunu gerçekleştiremedik, inşallah bu dönemde gerçekleştirebiliriz. Yeni bir anayasa yapımında da bu esaslar dikkate alınmak suretiyle tekmil bir anayasa, milletin anayasa yapma hakkını kullanabilmesini gerçekleştirebilmeliyiz. Bu arzu, bu niyet her zaman canlıdır, her zaman dinamiktir. İnşallah oluşmuş olan bu Meclis'te böyle bir anayasayı baştan, A'dan Z'ye kadar yazmak suretiyle, sonradan referandum yoluyla milletin onayına sunmak suretiyle yeni anayasayı inşallah gerçekleştiririz."

YÜZDE 50+1 SİSTEMİNDE DEĞİŞİKLİK 

Yazıcı, Cumhurbaşkanı Seçimi'nin "50+1 sistemi" dolayısıyla ikinci tura kaldığının hatırlatılması ve bu sistemde değişiklik yapılmasının gündemde olup olmadığının sorulması üzerine şunları söyledi:  

"Bir anayasayı yeniden yapıyorsanız, başkanlık modelini yeniden dizayn ediyorsanız, hükümet modelini, parlamentonun yapısını yeniden oluşturuyorsanız, süreçlerde yaşanan durumları da dikkate almak suretiyle ülkenin çıkarını, temsilin daha güçlü olmasını hedefleyen düzenlemelerin her zaman yapılabileceği kanısındayım."