Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, 14 Mayıs’tan sonra Ali Yerlikaya’nın İçişleri Bakanı olmaması için bir 'FETÖ dosyası' hazırladığı iddia edildi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Soylu ise iddiaları yalanladı.

"Ali Yerlikaya hakkında 'FETÖ dosyası' hazırlandı" iddiasına Soylu'dan yanıt
Fotoğraflar: AA

28 Mayıs’ta yapılan ikinci tur seçimlerinin ardından mazbatasını alan ve yemin eden AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni kabinesini açıkladı.

Erdoğan, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’yı Süleyman Soylu’dan boşalan İçişleri Bakanlığı’na atadı. Soylu’nun, Yerlikaya hakkında bir ‘FETÖ dosyası’ hazırlayarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunduğu iddia edildi.

Söz konusu iddiaların gündem olmasının ardından eski bakan Süleyman Soylu'dan açıklama geldi.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan açıklama yapan Soylu iddiaları yalanlayarak, "Bugün ortaya atılan yalan ve iftira içerikli haber nedeniyle Halk TV ve muhabiri hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" ifadelerini kullandı.

Halk TV’den Seyhan Avşar’ın haberine göre, 14 Mayıs seçimlerinin hemen ertesinde Ali Yerlikaya ismi Erdoğan’ın kafasında netleşmişti. Ancak görevinin devam etmesini isteyen Süleyman Soylu son ana kadar koltuğu için mücadele etti. Erdoğan’ın, İçişleri Bakanlığı koltuğuna Yerlikaya’yı oturmayı planladığını öğrenen Soylu, çarpıcı bir hamle yaptı.

Haberde yer alan iddiaya göre Soylu, Yerlikaya hakkında bir ‘FETÖ dosyası’ hazırlayarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sundu. Erdoğan, sunulan dosya için ihtiyatlı davrandı. Erdoğan, Yerlikaya hakkındaki iddiaları sordurdu. Erdoğan’a 'iddialar gerçek dışı' yanıtı verildi. Bu gelişme üzerine Erdoğan, Yerlikaya’yı bakan olarak atadı.

Haberde, Soylu’nun Yerlikaya’ya yönelik ilk FETÖ hamlesi olmadığı, daha önce de Ali Yerlikaya ve emniyet genel müdürü Mehmet Aktaş’ın aralarında olduğu kişiler hakkında bir dosya hazırlandığı ve dosyanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca teslim edildiği yer aldı.

KORUMA VERME YETKİSİNİ ELİNDEN ALMIŞTI

Soylu ile Yerlikaya arasındaki kriz ilişkin bilgi veren kaynaklara göre Soylu, koltuğunu bırakmak istemiyordu. Ancak, sorun sadece ‘koltuk’ kaygısı da değildi. Soylu ile Yerlikaya arasındaki gerilim, özellikle güvenlik bürokrasisi içinde iyi biliniyordu. Soylu, Yerlikaya’nın koruma verme yetkisini elinden almış, bununla da yetinmemişti. Soylu, Yerlikaya’nın kamu için yaptığı bazı harcamaları engel olmuş, personel alımlarına dahi müdahale etmişti.

Eski Bakan Soylu’nun, halefi olmaması için hakkında 'FETÖ dosyası' hazırladığı Ali Yerlikaya şimdi İçişleri Bakanı koltuğunda. Yerlikaya’nın uzun süredir vali olarak görev yapması, özellikle emniyet teşkilatında Soylu’nun kadrolarıyla yola devam etmek istememesi halinde kendi kadrosunu nasıl kuracağı sorusu merak konusu. Kulislere göre, Yerlikaya, Soylu’ya yakın olmayan isimlerle yol yürümekte kararlı. Hatta bu isimlerden biri Soylu’nun meslekten ihraç etmek için büyük çaba sarf ettiği eski İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan. Bazı kaynaklar, İstanbul Eski Emniyet Müdürü Çalışkan’ın, aynı görevine geri dönebileceğine vurgu yapıyor. 

SOYLU'DAN YANIT GELDİ

Söz konusu iddiaların gündem olmasının ardından eski bakan Süleyman Soylu'dan açıklama geldi.

Kişisel Twitter hesabından bir paylaşım yapan ve iddiaları reddeden Soylu, şu ifadeleri kullandı:

"Bakanlık dönemimizde aleyhimizde iftira ve yalan içeriklerle yüzlerce kez kurgu haberler gerçekleştiren Halk TV yayın organının malum muhabiri, bugün de benzer şekilde bir iftira ve yalan haberin altına imza atmıştır.

Her programlarında şahsıma ve uyguladığımız politikalara hasımlık yapan bu yayın kuruluşu belli ki iftira ve yalan kampanyasını sürdürmeye devam edecektir. Bugün ortaya atılan yalan ve iftira içerikli haber nedeniyle Halk TV ve muhabiri hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."