Almanya Başbakanı Scholz, Erdoğan'ın İsrail'e yönelik faşizm suçlamalarını "absürt" olarak nitelendirdi. Scholz, İsrail'in uluslararası hukuka uyma yükümlülüğünün bilincinde bir ülke olduğunu savundu.

Almanya Başbakanı Scholz'dan Erdoğan'ın İsrail eleştirilerine yanıt
Fotoğraf: Depophotos

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail'e yönelik eleştirilerine ilişkin konuştu.

DW Türkçe'de yer alan habere göre, Erdoğan'ın İsrail'e faşizm suçlamalarını "absürt" olarak nitelendiren Scholz, İsrail'in "insan haklarına ve uluslararası hukuka yönelik bir yükümlülük taşıdığının bilincinde olan ve eylemlerinde de bunu gözeten bir ülke olduğunu" iddia etti.

Dün (14 Kasım) Yunan mevkidaşı Kiryakos Mitsotakis'le Berlin'de gerçekleştirdikleri ortak basın toplantısında konuşan Scholz, "İsrail’e yöneltilen bu eleştiriler absürttür ve bu konuda hiçbir şüphe olamaz" ifadelerini kullandı.

10 Kasım'da Atatürk'ün 85. ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende konuşan Erdoğan, "Filistin halkının binlerce yıldır yaşadığı topraklarını zorla gasbedenlerin bu topraklar üzerinde, geçmişi 75 yılı ancak bulan ve meşruiyetini bizzat kendi faşistlikleriyle tartışmalı hale getirdiği bir devlet inşa etmeye çalıştığını" söylemişti. Erdoğan, İsrail'in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin de "Bütün dünyanın gözü önünde bir felaket, bir facia, bir insanlık suçu yaşanıyor" ifadelerini kullanmıştı.

ERDOĞAN, ALMANYA'YI ZİYARET EDECEK

Erdoğan'ın 17 Kasım Cuma günü için öngörülen Berlin ziyareti, Cumhurbaşkanının Hamas'ı "mücahit" olarak nitelendirmesi ve İsrail'in Gazze'de savaş suçu işlediğine vurgu yapması gerekçesiyle Almanya'da eleştirilere neden oluyor. 

17 Kasım’da Almanya’ya gelecek olan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından da kabul edilecek. Cumhurbaşkanı daha sonra Almanya Başbakanı Olaf Scholz tarafından akşam yemeğinde ağırlanacak.