Almanya eski Cumhurbaşkanının oğlu 'intikam' için öldürülmüş

21.11.2019 10:28 DÜNYA

Berlin'de uğradığı bıçaklı saldırı sonucu yaşamını yitiren Almanya'nın eski Cumhurbaşkanlarından Richard von Weizsacker'in oğlu Fritz von Weizsäcker’in ‘intikam’ nedeniyle öldürüldüğü belirtildi.

Sputnik'in haberine göre; Alman basını, 59 yaşındaki Fritz von Weizsäcker’in, ailesinden intikam almak isteyen bir saldırgan tarafından öldürüldüğünü aktardı.

Eski Almanya Cumhurbaşkanı'nın oğlu öldürüldü Eski Almanya Cumhurbaşkanı'nın oğlu öldürüldü

Saldırganın eski Cumhurbaşkanı Richard von Weizsäcker'i, o yıllarda yöneticisi olduğu Boehringer Ingelheim şirketinin Vietnam Savaşı’nda öldürücü zehirli kimyasallar kullanması nedeniyle suçladığı belirtildi. Aileden intikam almak isteyen saldırganın, eski Cumhurbaşkanı 2015 yılında hayatını kaybettiği için oğlunu hedef seçtiği kaydedildi.

Saldırgan, bir psikiyatri kliniğine yatırılırken cinayetle ilgili soruşturma geniş kapsamlı olarak sürdürülüyor.

Richard von Weizsäcker, 1984-1994 yılları arasında Almanya'nın altıncı cumhurbaşkanı olarak görev yapmıştı. Doğu ve Batı Almanya'nın birleşmesi onun cumhurbaşkanlığı sırasında gerçekleştiği için Von Weizsacker, ‘Birleşmenin Cumhurbaşkanı’ olarak da anılıyordu.

NE OLMUŞTU?

2005 yılından bu yana Berlin Schlosspark Hastanesi'nde çalışan Fritz von Weizsäcker, salı akşamı dahiliye bölümü başhekimi olarak görev yaptığı hastanede verdiği seminer sırasında bıçaklı bir saldırgan tarafından öldürülmüştü.

Semineri takip eden bir polis memuru da olaya müdahale etmek isterken ağır yaralanmıştı. Hastaneye kaldırılan polisin olay esnasında görevli olmadığı açıklanmıştı.

cukurda-defineci-avi-540867-1.