birgün

23° AÇIK

DÜNYA 21.11.2019 10:28

Almanya eski Cumhurbaşkanının oğlu 'intikam' için öldürülmüş

Almanya eski Cumhurbaşkanının oğlu 'intikam' için öldürülmüş

Berlin'de uğradığı bıçaklı saldırı sonucu yaşamını yitiren Almanya'nın eski Cumhurbaşkanlarından Richard von Weizsacker'in oğlu Fritz von Weizsäcker’in ‘intikam’ nedeniyle öldürüldüğü belirtildi.

Sputnik'in haberine göre; Alman basını, 59 yaşındaki Fritz von Weizsäcker’in, ailesinden intikam almak isteyen bir saldırgan tarafından öldürüldüğünü aktardı.

Saldırganın eski Cumhurbaşkanı Richard von Weizsäcker'i, o yıllarda yöneticisi olduğu Boehringer Ingelheim şirketinin Vietnam Savaşı’nda öldürücü zehirli kimyasallar kullanması nedeniyle suçladığı belirtildi. Aileden intikam almak isteyen saldırganın, eski Cumhurbaşkanı 2015 yılında hayatını kaybettiği için oğlunu hedef seçtiği kaydedildi.

Saldırgan, bir psikiyatri kliniğine yatırılırken cinayetle ilgili soruşturma geniş kapsamlı olarak sürdürülüyor.

Richard von Weizsäcker, 1984-1994 yılları arasında Almanya'nın altıncı cumhurbaşkanı olarak görev yapmıştı. Doğu ve Batı Almanya'nın birleşmesi onun cumhurbaşkanlığı sırasında gerçekleştiği için Von Weizsacker, ‘Birleşmenin Cumhurbaşkanı’ olarak da anılıyordu.

NE OLMUŞTU?

2005 yılından bu yana Berlin Schlosspark Hastanesi'nde çalışan Fritz von Weizsäcker, salı akşamı dahiliye bölümü başhekimi olarak görev yaptığı hastanede verdiği seminer sırasında bıçaklı bir saldırgan tarafından öldürülmüştü.

Semineri takip eden bir polis memuru da olaya müdahale etmek isterken ağır yaralanmıştı. Hastaneye kaldırılan polisin olay esnasında görevli olmadığı açıklanmıştı.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız