birgün

21° AZ BULUTLU

Altun'dan,'S-400’leri Ukrayna’ya verin' talebine ilişkin açıklama: Argümanı geliştirmek için F-35 ve Patriot bataryalarını verin

ABD Dış İstihbarat Birimi CIA’in eski yöneticisi Paul Kolbe'nin “Türkiye, S-400’leri Ukrayna’ya versin, ABD de Türkiye’ye F-35 versin” önerisinin ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan açıklama geldi. Altun, “Sayın Kolbe'nin argümanını geliştirmek için Batı'nın yapması gereken, F-35 savaş uçaklarını ve Patriot bataryalarını ön koşulsuz Türkiye'ye teslim etmektir” dedi.

GÜNCEL 24.03.2022 10:05
Altun'dan,'S-400’leri Ukrayna’ya verin' talebine ilişkin açıklama: Argümanı geliştirmek için F-35 ve Patriot bataryalarını verin
Abone Ol google-news

Wall Street Journal'da (WSJ) Eski CIA yöneticisi Paul Kolbe'nin, "Türkiye'nin Rus Füzeleri Ukrayna'yı Savunabilir" başlıklı analizinde Ankara'nın S-400'leri Ukrayna'ya vermesi önerisinde bulunmasının ardından Fahrettin Altun'dan açıklama geldi.

WSJ'ye konuşan Altun, şu ifadeleri kullandı:

“70 yıllık NATO müttefiki ve kritik bölgelerde istikrar aktörü olan Türkiye ile ilişkileri normalleştirmek Batı'nın ve özellikle ABD'nin sorumluluğundadır. Ukrayna krizi, Türkiye'nin stratejik önemini küçümseyen, NATO'nun ‘beyin ölümü gerçekleşmiş’ olduğunu iddia edenlerin jeopolitik değerlendirmelerinin yanlış olduğunu göstermiştir.

Avrupa Birliği üyeliğini stratejik bir hedef olarak gören ve NATO üyeliğinden gurur duyan Türkiye, Batı'dan hak ettiği muameleyi görmeyi beklemektedir. İlişkiyi onarmak için gayrıresmi teklifler değil, güven artırıcı önlemler alacaktı. Sayın Kolbe'nin argümanını geliştirmek için Batı'nın yapması gereken, F-35 savaş uçaklarını ve Patriot bataryalarını ön koşulsuz Türkiye'ye teslim etmektir."

Kolbe, bu adımı atmanın Ukrayna'nın acil ihtiyaçlarını karşılayacağını ve ABD Patriot bataryalarının Türkiye'ye satışının ve Türkiye'nin ‘F-35 konsorsiyumuna iade edilmesinin’ önünü açarak ‘ABD ile Türkiye arasındaki ilişkiyi onaracağını’ öne sürüyor.

SAVUNMA SANAYİ BAŞKANI: VAZGEÇMEYE NİYETİMİZ YOK

"ABD, Türkiye'den S-400'leri Ukrayna'ya vermesini istedi" iddialarının ardından Rus basınına konuşan Savunma Sanayi Başkanı Demir, Türkiye’nin ‘ABD baskısı altında’ S-400’lerden vazgeçme niyetinde olmadığını söylemişti. İzvestiya'ya konuşan Demir, "Bu bizim için bir tartışma konusu değil. Bu konu geçmişte masaya yatırıldı ve şimdi Rusya Federasyonu ile işbirliğine devam ediyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol