birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 10.07.2020 11:33

Arhavi'de yavru ayıyı katleden Tanju Çakmak gözaltına alındı

Artvin'in Arhavi ilçesinde yavru ayıyı tüfekle vurup üstüne köpekleri salan Tanju Çakmak isimli kişi tepkiler üzerine gözaltına alındı.

Arhavi'de yavru ayıyı katleden Tanju Çakmak gözaltına alındı

SEDA BALMUMCU

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın, Dersim’de dağ keçilerinin katledilmesi için avcılık ihalesi açması gündemdeyken, Artvin'in Arhavi ilçesinde çıktığı avda yavru ayıyı tüfekle vuran ve can çekişirken üzerine köpekleri salan Tanju Çakmak isimli kişinin paylaştığı görüntüler sosyal medyanın gündemine oturdu. Görüntüler üzerine HAYTAP tarafından hakkında suç duyurusunda bulunulan Çakmak, jandarma ekiplerince gözaltına alındı.

İki köpeği can çekişen yavru ayının üzerine salan avcılar bu anları kahkahalar atarak videoya kaydetti ve sosyal medyada paylaştı. Tepki çeken görüntüler üzerine Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), Arhavi savcılığına suç duyurusunda bulundu.

HAYTAP Başkanı Ahmet Kamil Şenpolat, Kara Avcılığı Kanunu’na göre ayı vurmanın suç olduğunu söyleyerek, “Ayı öldürmek, kedi ve köpek gibi kabahatler kanuna girmiyor, suç teşkil ediyor. Bu yüzden bunu yapan kişilerin kimliklerini tespit ettik, savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Verilecek cezanın avcılık dünyasında emsal olmasını istiyoruz, ertelemesiz hapis cezası alması gerekiyor. Koca Türkiye'ye bir yavru ayıyı mı sığdıramadılar?" dedi.

Önceki gün Merkez Av Komisyonu’nun toplandığını belirten Ahmet Kamil Şenpolat, “Toplantıda hangi hayvanın ne kadar öldürülebileceği konuşuluyor. Doğa ve hayvan hakları savunucularının da o komisyonda yer alması gerekiyor” diye konuştu. Şenpolat, bakanlığın hayvanların, hayvan hakları savunucularının yanında olması gerekirken katliamın önünü açan ihaleler yaptığını ifade ederek, "Haftalardır avcılığa karşı kamuoyu oluşturmaya çalışıyorken maalesef yaşanan son olay da haklılığımızı bir kez daha gösterdi" dedi.

GÖZALTINA ALINDI

Harekete geçen jandarma ekipleri, Tanju Çakmak'ı gözaltına aldı. Hakkında hayvana işkence ve eziyet suçundan soruşturma başlatılan Çakmak, Milli Parklar ve Doğa Koruma Müdürlüğü tarafından da 27.777 TL İdari para cezasına çarptırıldı.

Artvin Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada Arhavi ilçesinde tüfekle vurduğu ayı yavrusunu köpeklere saldırtan şahıs kısa sürede jandarma ekiplerince yakalanarak hakkında adli ve idari işlemler başlatılmıştır denildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız