birgün

20° AÇIK

GÜNCEL 31.03.2021 17:11

Artvin’de yanan köyde inşa edilecek yeni konutların projeleri hazırlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Artvin'in Yusufeli ilçesinde, çıkan yangında 52’si konut olmak üzere ahır ve samanlıklarla birlikte 193 yapının zarar gördüğü Dereiçi köyünde, Toplu Konut İdaresi'nce (TOKİ) inşa edilecek konutların projesini hazırladı. Konutların, ‘evleri yanan yurttaşlara verileceği’ ifade edildi.

Artvin’de yanan köyde inşa edilecek yeni konutların projeleri hazırlandı

Artvin’in Yusufeli ilçesinin Dereiçi köyünde, yanan yapıların yerine inşa edilecek yeni konutlar için proje tamamlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un açıkladığı yeni konutların yapımı için zemin etüt çalışmaları da bitti.

DHA’nın aktardığına göre, yangından zarar gören yapıların yerine inşa edilecek konut, ahır ve samanlıklar yatay mimariye uygun olarak yöreye özgü taş ve ahşap karışımı ile yapılacak. İhale sürecinin ardından yapımına başlanacak konutların 6 ayda tamamlanması hedefleniyor.

Yeni konutların, ‘evlere yanan yurttaşlara verileceği’ ifade edildi.

Artvin’in Yusufeli ilçesinin 176 haneli, 400 nüfuslu Dereiçi köyünde, 17 Mart günü bir evde başlayan yangın, rüzgarın da etkisiyle yayılarak bitişikteki evlere sıçramış, yangında 35 binada, 52 ev yanmış, ahır ve samanlıklarla birlikte 193 yapı zarar görmüştü. 30 dolayında büyükbaş hayvan da yaşamını yitirmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol