birgün

10° AÇIK

YAŞAM 23.10.2020 13:30

Artvin semalarında ilginç görüntü

Doğu Karadeniz’in doğal güzelliğiyle görenleri kendine hayran bırakan şehri Artvin’de dış hatlarının keskinliği ve ilginç şekilleriyle dikkat çeken mercek bulutları görsel şölen oluşturdu.

Artvin semalarında ilginç görüntü

Artvin’de gökyüzünde ilginç bulut hareketleri ilgi odağı oldu.

Engebelerden kaynaklanan rüzgâr dalgalanmalarının sonucu oluşan bulut hareketleri, gökyüzünde seyrine doyumsuz görsel şölen oluşturdu. Bulutları DHA muhabiri Hakan Aydın tarafından görüntüledi.

MERCEK BULUT NEDİR?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün sözlüğüne göre mercek bulutlar, aşağı yukarı birbirlerinde ayrı parçalar halinde olan, düz mercek veya bademe benzeyen, dış hatları kesin olarak belli olan bulutlara deniyor.

Bu bulutlar engebelerden kaynaklanan rüzgâr dalgalanmalarının bir sonucu olarak oluşuyor ve engebenin kuytu tarafında aşağı doğru hareketli türbülansın olduğunu gösteriyor.

Mercek terimi daha çok cirrocumulus, altocumulus ve stratocumulus tipi bulutlarla beraber kullanılıyor. Fön rüzgarlarının görüldüğü her türlü coğrafi alanda bu tür bulutları görmenin olası olduğu belirtiliyor.

artvin-de-semalarinda-ilginc-goruntu-796301-1.

artvin-de-semalarinda-ilginc-goruntu-796302-1.
artvin-de-semalarinda-ilginc-goruntu-796303-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız