birgün

23° AÇIK

MEDYA 02.08.2021 11:06

Aykut Küçükkaya, Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevine geri döndü

Aykut Küçükkaya, Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevine geri döndüğünü açıkladı. Küçükkaya, "Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyelerinin, tüm Cumhuriyet çalışanlarının ve gazetenin gerçek sahibi Cumhuriyet okurlarının daveti üzerine bugün itibarıyla görevimin başına dönüyorum" dedi.

Aykut Küçükkaya, Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevine geri döndü

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevinden istifa ettiğini Aykut Küçükkaya, görevine geri döndüğünü duyurdu.

Küçükkaya, "100. yıl mesajı..." başlıklı yazısında, "Dört gün önce (29 Temmuz 2021) üç yıldır büyük bir onur ve gururla yürüttüğüm Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevinden, 27 yıldır bir üyesi olmaktan büyük mutluluk duyduğum gazetem Cumhuriyet’ten istifa ettiğime yönelik dilekçemi Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu’na sunmuştum... Evet... Bu yaşadığımız süreç bir krizdi... Krizler de çözülmek içindir... İsimler değil, aslolan Cumhuriyet’tir..." dedi.

"Bu kararımın ardından Cumhuriyet Vakfı Başkanı Sayın Alev Coşkun’la önceki gün bir görüşme gerçekleştirdik" diyen Küçükkaya, "97 yıllık Cumhuriyet geleneği, bize yine doğru yolu gösterdi. Bu yol, tartışarak “en iyiyi” bulmaktı. Zaman zaman farklı düşüncelere sahip olsak da demokrasiyi içine sindirmiş bir kurum olarak bir masanın etrafında en sert şekilde fikirlerimizi savunur ama kendimiz için değil, Cumhuriyet için doğru olanı buluruz. Yine öyle oldu..." ifadelerini kullandı.

Küçükkaya, şöyle devam etti:

"Cumhuriyet Vakfı’yla Cumhuriyet emekçileri üç yıldan bu yana omuz omuza yürümektedir. Birçok sıkıntıyı bu birliktelik sayesinde aşmıştır. Bu süreçte, sıkıntıları aşmada Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun’un büyük katkısı olmuştur... Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyelerinin, tüm Cumhuriyet çalışanlarının ve gazetenin gerçek sahibi Cumhuriyet okurlarının daveti üzerine bugün itibarıyla görevimin başına dönüyorum..."

NE OLMUŞTU?

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya, "27 yıldır büyük bir gururla çalıştığım gazetem Cumhuriyetten, 3 yıldır yürüttüğüm Genel Yayın Yönetmenliği görevimden istifa ediyorum" açıklamasını yapmıştı.

Cumhuriyet gazetesi çalışanları, Küçükkaya'nın istifasının ardından Cumhuriyet Vakfı'na çağrı yaparak, "Küçükkaya'nın istifası kabul edilmemesini, sendikasızlaştırma girişim ve baskılarına son verilmesini talep ediyoruz" demişti.

Cumhuriyet'ten yapılan açıklamada ise, Küçükkaya'nın istifasının yürürlüğe konmasının 2 Ağustos'a kadar bekletileceği ifade edilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol