birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 01.10.2020 00:21

AYM ‘hak ihlali’ dedi, karar yine uygulanmadı: Sendika.org bir kez daha erişime engellendi

Engel kararlarına ilişkin AYM ‘nin hak ihlali kararı verdiği Sendika.org bir kez daha erişime engellendi.

AYM ‘hak ihlali’ dedi, karar yine uygulanmadı: Sendika.org bir kez daha erişime engellendi

Gaziantep 2. Sulh Ceza Hakimliği'nin 30 Eylül 2020 tarihli kararı ile Sendika.org 63. kez erişime engellendi. Site yeni adresi sendika64.org ile yayına devam ediyor.

5 Aralık 2018’deki 62. engellemeden sonra bugün bir kez daha Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) kararıyla Sendika.Org erişime engellendi.

BTK’nin site bilgileri sorgu sayfasında yapılan arama sonrası "İlgili kararlar" bölümünde, "Bu internet sitesi (sendika63.org) hakkında; Gaziantep 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen 30/09/2020 tarih ve 2020/5426 D.İş sayılı karara istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından koruma tedbiri uygulanmaktadır" ifadeleri yer alıyor.

AYM İHLAL KARARI VERMİŞTİ

Sendika.Org'da yer alan habere göre Anayasa Mahkemesi (AYM), Sendika.Org’un 25 Temmuz 2015’te TİB tarafından getirilen erişim engeline karşı Ekim 2015’te yaptığı başvuruyu 11 Mart 2020’de görüştü ve ihlal kararı verdi.

Bu karar, AYM’ye yapılan ilk başvurunun üzerinden 5 yıl geçmesinin ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yapılan başvuru sonrası geldi.

AYM’nin 11 Mart’ta verdiği ihlal kararı ise 2 Mayıs tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. AİHM başvurusunun ardından alelacele alınan kararda Sendika.Org’un erişime açılması istense de 5 yıl boyunca yaşanan ihlallere ilişkin iddia ve beyanların dikkate alınmadığı görüldü.

Sendika.Org’un erişime engellenmesinin üzerinden tam 5 yıl, AYM’nin "açılsın" diye karar almasının üzerinden 203 gün geçerken, Sendika.Org alan adı üzerindeki erişim engeli kalkmadığı gibi Sendika63.Org’a da erişim engeli getirildi.

MEZOPOTAMYA AJANSI'NA DA ERİŞİM ENGELİ

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) internet sitesine erişim engellendi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından verilen kararda, “Bu internet sitesi (mezopotamyaajansi22.com) Gaziantep Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen 30/09/2020 tarih ve 2020/5419D.iş sayılı karara istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından koruma tedbiri uygulanmaktadır” denildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız