CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, seçimin kazanılması halinde İmamoğlu ve Yavaş'ın cumhurbaşkanı yardımcılığı ve belediye başkanlığı görevlerini aynı anda yürütmeyeceklerini söyledi.

Abone Olgoogle-news
Aynı anda iki görevde olacaklar mı: CHP’den İmamoğlu ve Yavaş açıklaması
Fotoğraf: DepoPhotos

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı ve partisinin lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçimi kazanması halinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın cumhurbaşkanı yardımcılığı ve belediye başkanlığını aynı anda yürütmeyeceklerini söyledi.

TV100’de Talat Atilla ile Tamer Korkmaz'ın sunduğu Memleket programına konuk olan Bülent Kuşoğlu, "Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş bunu yapmayacaklar. Yapmamalılar" dedi.

"Seçimleri kazandıktan sonra hemen 2 belediye başkanını cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atadığı zaman her iki belediyeyi AK Parti’ye kaptırmış olacağız. Onunla ilgili (2024’teki yerel seçim) Mart’taki süreye göre bir değerlendirme yapılacak” diyen Kuşoğlu, şöyle devam etti: “İmamoğlu ve Yavaş cumhurbaşkanı yardımcılığı ve belediye başkanlığını aynı anda yapmayacaklar. Yapmamalılar. Türk devlet geleneğinde öyle bir şey söz konusu olamaz. Sayın Kılıçdaroğlu onu hiç yaptırmaz, hiç istemez, aynı şekilde Millet İttifakı'ndaki liderler de buna karşıdır.”

Kuşoğlu şunları kaydetti:

"14 Mayıs'a kadar görevlerinden ayrılmalarına gerek yok. Kılıçdaroğlu seçildikten sonra istişare yapılacak. Atanmaları uygun görülürse belediye başkanlarından ayrılacaklar ve cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atanacaklar. "Belediyelerdeki yapılacak işler var" denilerek bir karar alınırsa Mart 2024 tarihine kadar başkanlar görevine devam edecek. Ondan sonra bu göreve başlayacaklar."

NE OLMUŞTU?

Millet İttifakı, 6 Mart'ta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğu'nu cumhurbaşkanı adayı olarak açıklamıştı. İttifakı oluşturan 6 parti aynı gün Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Sürecinin Yol Haritası'nı da kamuoyuna duyurmuştu. Yol haritasının 12. ve son maddesinde, "İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanları cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanacaklardır" ifadesi yer almıştı.