birgün

8° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 06.11.2020 11:34

Bakan Kurum, sorumluluğu yurttaşa attı: Binalarınızı bir yıl içinde güçlendirin

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir depremine ilişkin yaptığı açıklamada ‘binası az hasarlı olan yurttaşların evlerine girebileceğini’ savundu. Kurum ayrıca, hasarlı binaların güçlendirilmesi konusunda sorumluluğu yurttaşlara yükleyerek, "Orta hasarlı binalarda oturan vatandaşlarımız binalarını bir yıl içinde güçlendirmek durumundalar" dedi.

Bakan Kurum, sorumluluğu yurttaşa attı: Binalarınızı bir yıl içinde güçlendirin

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, alınmayan önlemler nedeniyle 114 insanın hayatını kaybetmesine neden olan İzmir depremine ilişkin İzmir AFAD Koordinasyon Merkezi'nde açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum, “İzmir depremi Binası az hasarlı ve hasarsız olan vatandaşlarımız evlerine girebilirler” ifadelerini kullandı. Kurum ayrıca, orta hasarlı binaların güçlendirilmesi konusundaki sorumluluğun yurttaşlara ait olduğunu ileri sürdü.

Bakan Kurum'un açıklamaları şöyle:

'YIKIM SÜRECİNİ BAŞLATTIK'

Binalara ilişkin yıkım sürecini başlattık. Vatandaşlarımızın taşınmasını sağlayıp riskli binaların yıkılma sürecini yürütüyoruz.

İzmir kardeşlerimize çağrıda bulunmak istersek; enkaz altında sürekli onlarla beraberiz. Acılarını, mutluluklarını yaşıyoruz. Gördüklerini, eksik olduğunu düşündüklerini ya da taleplerini, muhtarlıklardaki koordinasyon ofislerine ihtiyaçlarını taleplerini gönderebilirler, iletebilirler. Anında ihtiyaçları karşılamak üzere afet ve koordinasyon merkezimiz çalışıyor.

Burada hep birlikte valimiz, milletvekillerimizle birlikte istişare toplantısı yaptık. İzmir'in dönüşümünü, şu ana kadar yaptığımız yapacağımız işleri hep birlikte istişare ettik.

Sahada 7 bin 129 personelimiz; enkaz kaldırma, sağlık hizmetleri, barınma-teknik hizmetleri faaliyetlerini yürütmektedirler.

5’İNİN DURUMU AĞIR, 7 KİŞİ HASTANEDE

Tedavi görenlerden 5'i ağır olmak üzere 7'si hastanede.

12 hasarlı binanın yıkımını tamamladık. Salı günü hedefimiz tüm İzmir genelinde çalışmaları tamamlamaktır. 2508 hasarlı, 338 de orta hasarlı binamız var. Hızlı şekilde ağır hasarlı binaların yıkım sürecini yürütüyoruz.

Hasar tespit çalışmalarımıza giden arkadaşlarımız vatandaşlarımızı detaylı şekilde bilgilendiriyorlar. Ancak apartmanında olmayan vatandaşlarımız da hasar tespitlerini, hasartespit.cbc.gov.tr adresinden öğrenebilirler.

TOPU VATANDAŞLARA ATTI

Şu ana kadar yapmış olduğumuz çalışmalarda binası az hasarlı ve hasarsız olan vatandaşlarımız evlerine girebilirler. Orta hasarlı binalara ilişkin güçlendirme yapmak zorundayız. Bu konuyu da bugün istişare ettik. Orta hasarlı binalarda oturan vatandaşlarımız binalarını bir yıl içinde güçlendirmek durumundalar. Buna ilişkin belediyemizin, bakanlığımızın verebileceği her türlü desteği vermeye hazırız.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol