Google Play Store
App Store

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, katıldığı televizyon yayınında Ekrem İmamoğlu'nun dün Erzurum'da düzenlediği mitinge yapılan taşlı saldırıya ilişkin, "Erzurum belli hassasiyetleri olan bir yerdir. HDP seçmeniyle flörtleşmeden sonra Erzurum'un belli bir tepki göstereceğini var saymak gerekiyordu" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi
Bakan Yanık saldırganları yüzüstü bırakmadı: Erzurum belli hassasiyetleri olan bir yer

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Haber Global'da katıldığı canlı yayında İBB Başkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı Ekrem İmamoğlu'nun dün Erzurum'da düzenlediği mitinge yapılan taşlı saldırıyı değerlendirdi. Konuşmasının büyük kısmında İmamoğlu'nu eleştiren Yanık, "Erzurum belli hassasiyetleri olan bir yerdir. HDP seçmeniyle flörtleşmeden sonra Erzurum'un belli bir tepki göstereceğini var saymak gerekiyordu" derken 'yine de üzgün' olduğunu belirtti.

İmamoğlu'nun daha önceki il ziyaretlerinde de 'karışıklıklar' yaşandığını hatırlatan Yanık, mitingdeki insanların güvenliği sağlayamayanlar yerine İmamoğlu'nu hedef aldı. Bakan Yanık, "HDP ile flörtleşmeden sonra Erzurum'un belli bir tepki göstereceğini varsaymaları gerekiyordu" diye konuştu.

"BİRAZ KARIŞIKLIK OLMUŞ"

Seçimdeki rakipleri ile 'tatlı tatlı atışmaları' olduğunu savunan Derya Yanık, sözlerine şöyle devam etti:

"Rakiplerimize tatlı tatlı atışmalarımız oluyor, sert eleştirilerin olduğu dönemler oluyor bu gayet normal. Ama kitle psikolojisini hesaba katmak gerekiyor. Erzurum'da bu anlamda miting alanı olabilecek noktada gerekli önlemler alınmışken biraz spontan konuşmalar anladığım kadarıyla sayın İmamoğlu tarafından esnaf ziyareti sonrası hemen miting alanı olmayan bir yerde konuşmaların yapılması vb. biraz karışıklık olmuş. Ona da çok dikkat etmek lazım. Canım burada konuşmak istiyor olmaz." 

"TEPKİLERİ VAR SAYMAK GEREKİYORDU"

Bakan Yanık "Organizasyonda mı bir problem vardı?" sorusuna ise HDP'nin Kılıçdaroğlu'na verdiği destek ve Van'da düzenlenen miting üzerinden yine İmamoğlu'nu hedef alarak yanıt verdi:

"Niyet okumak ya da yeni bir tartışma yaratmak istemem ama sayın İmamoğlu'nun daha önceki ziyaretlerinde de benzer karışıklıklar yaşandı. Biraz metazori, kuralları çok dikkate almayan, kuralları kendisine göre koymaya çalışan bir tutumu var, bu olmaz. Nitekim Erzurum belli hassasiyetleri olan bir yerdir. Maalesef Van mitingindeki o işaretlerden, HDP seçmeniyle flörtleşmeden sonra Erzurum'un belli bir tepki göstereceğini var saymak gerekiyordu. Yine söylüyorum geçmiş olsun. Bir hafta sonra seçim bitecek herhangi bir gerilim kalmayacak. Bunları hesaba katmak lazım." 

"KİTLE PSİKOLOJİSİNİ YÖNETMEK KOLAY DEĞİLDİR"

Yaşanan olaylara 'çok üzüldüğünü' belirten Bakan Yanık, "Seçim dönemleri bir parça heyecanlı ve kısmen agresyonu da zaman zaman yükselebilen çalışmalardır ancak burada bir ölçüye dikkat etmemiz lazım. Bu ölçü diğer insanlara, diğer vatandaşlara ne kadar ters düşünüyorsanız olun, ne kadar muhalif olursanız olun, birbirinize zarar verme çizgisini aşmamanız lazım bu bir. Bu anlamda gerçekten çok üzgünüm. İkincisi kitle psikolojisini yönetmek kolay değildir, kitle psikolojisinin nerede taşacağı, nerede zarar verici etkilere dönüşebileceğini hesap etmek ve buna göre dikkatli davranmak gibi de siyasetçiler olarak yükümlülüğümüz var" diye konuştu.