Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Antakya Yapı Denetim ve Yapı Malzeme Şube Müdürlüğü'nde yıkıma başlanacağı ve çeşitli evrakların karartılacağı iddialarına ilişkin yaptığı açıklamada, "Ek binamızda yer alan tüm evraklar, diğer resmi evraklarımız gibi yeni il müdürlüğümüzün arşivine taşınacaktır" ifadelerine yer verdi.

Bakanlık'tan Antakya Yapı Denetim Şube Müdürlüğü açıklaması: Evraklar taşınacak

HABER MERKEZİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, depremde ağır hasar alan Antakya İl Müdürlüğü binasında yapı test raporlarının bulunduğu çeşitli evrakların 'yok edilmeye çalışıldığını' kabul etmedi.

Bakanlık, Antakya Yapı Denetim ve Yapı Malzeme Şube Müdürlüğü'nde yıkıma başlanacağı ve böylece müdürlükte bulunan ‘çeşitli evrakların yok edilmeye’ çalışıldığına yönelik avukat tepkilerinin ardından yazılı bir açıklama yaptı.

Bakanlık'tan yapılan açıklamada, ana binada bulunan yangın merdiveninin ek binanın üzerine çökme riskine karşı, buradaki kişilerin can güvenliği nedeniyle binanın boşaltılmak istendiği belirtildi.

Açıklamada, 'depremin verdiği hasarın sebebini ortaya koyacak delillerin yok edilmesi'ne ilişkin avukat tepkilerine atıf yapan Bakanlık, iddiaları kabul etmedi, evrakların Belgenet üzerinden dijital ortama anlık olarak aktarıldığı ifade edildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklama şöyle:

"Bakanlığımıza bağlı ekiplerimiz, il müdürlüğü ana binamızdaki yangın merdiveninin ek binamızın üzerine çökme riskine karşı, buradaki kişilerin can güvenliği için binayı boşaltmak istemiştir. Bu talebi reddeden kişiler, ekiplerimize mukavemet göstermiş, sosyal medya aracılığıyla 'çeşitli evrakların yok edilmeye çalışıldığı' gibi akla hayale gelmeyecek mesnetsiz bir iddiayı ortaya atmışlardır.

Bakanlığımız; evraklarını matbu olarak tuttuğu gibi, bütün resmi yazışma ve raporlarını Belgenet üzerinden dijital ortama anlık olarak aktarmaktadır. Kaldı ki ek binamızda yer alan tüm evraklar, diğer resmi evraklarımız gibi yeni il müdürlüğümüzün arşivine taşınacaktır. Bu bakımdan, söz konusu iddialar tamamen asılsız ve gerçek dışıdır.

Kurumumuzun her bir çalışanı afet alanlarında fedakarca, canla başla hasar tespit çalışmalarını yürütürken böyle mesnetsiz bir iddiayı ortaya atanlar hakkında her türlü hukuki süreci başlatacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz."