birgün

17° AÇIK

YEREL 02.09.2020 09:58

"Barışın ve kardeşliğin egemen olduğu bir Türkiye ve dünya istiyoruz!"

“Dünya Barış Günü” nedeniyle Denizli'de ortak bir basın açıklaması düzenleyen DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, "Barışın ve kardeşliğin egemen olduğu bir Türkiye ve dünya istiyoruz!" açıklamasında bulundu.

"Barışın ve kardeşliğin egemen olduğu bir Türkiye ve dünya istiyoruz!"

UĞUR KURNAZ / DENİZLİ

Denizli’de, Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından “Dünya Barış Günü” nedeniyle basın açıklaması düzenlendi. Candoğan Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamamasına Sol Parti, HDP ve EMEP üyeleri de destek verdi. KESK adına basın açıklamasını okuyan Selçuk Göçer, “İnsanlık tarihinin en büyük yıkımlarından biri olan 2. Dünya Savaşı’nın başlangıcı olan 1 Eylül 1939’un 81. Yılında, aynı acılar bir daha yaşanmasın diye, savaşlar dursun diye, silahlar sussun diye bir kez daha Dünya Barış Gününü kutluyoruz” dedi.

'BARIŞ MÜCADELESİNİN SESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Göçer sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaşanan onca yıkım ve vahşete rağmen, dünya üzerindeki savaş, çatışma ve şiddet bir türü son bulmuyor. Sınırsız bir sömürü arzusuyla işleyen küresel kapitalist düzen, dünya halklarını birbirine kırdırmaya, kan dökmeye, çatışmaları kışkırtmaya devam ediyor. Başta Ortadoğu ve Afrika olmak üzere dünyanın pek çok bölgesinde emperyalist güçlerin körüklediği savaşlar ve iç çatışmalar yaşanıyor. Yaşanan çatışmalar, patlayan bombalar nedeniyle her gün yüzlerce insan ölüyor, binlercesi yaralanıyor. Milyonlarca insan yaşadıkları topraklardan göç etmek zorunda kalıyor. Başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere çatışmalar nedeniyle yurtlarını terk etmek zorunda kalanlar, gittikleri her yerde dışlanma ve ötekileştirilmeye karşı yeni bir savaşın içine giriyor. Dünyanın herhangi bir bölgesinde yaşanan savaşın yarattığı şiddet ve düşmanlık, dünyanın her yerini savaş alanı, dünyada yaşayan herkesi savaşın hedefi haline getiriyor.”

Sonucu ne olursa olsun kazananın daima emperyalist odaklar, kaybedeni ise yoksul bölge halkları olduğunu kaydeden Göçer, “Barışın ve kardeşliğin egemen olduğu bir Türkiye ve Dünya istiyoruz. Bedeli ne olursa olsun, dün olduğu gibi bundan sonra da barıştan yana tavır almaya, barış mücadelesinin sesi olmaya devam edeceğiz” dedi.

barisin-ve-kardesligin-egemen-oldugu-bir-turkiye-ve-dunya-istiyoruz-775887-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız