birgün

10° PARÇALI BULUTLU

'Başörtüsüne yasal güvence' tartışmasına bir yorum da Şentop'tan: "Anayasa düzenlemesine gerek yok"

CHP'nin, kadınların kılık kıyafeti konusunda zorlamaya tabi tutulamamasına yönelik yasa teklifine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Şentop, söz konusu kanun teklifinin çok net olmadığını söyledi. Şentop ayrıca, esasen bir Anayasa düzenlemesine de gerek olmadığını kaydetti.

GÜNCEL 05.10.2022 16:54
'Başörtüsüne yasal güvence' tartışmasına bir yorum da Şentop'tan: "Anayasa düzenlemesine gerek yok" Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, başörtüsüyle ilgili özgürlük ve serbestliğin bir kanunla tanınmasına ilişkin, esasen bir Anayasa düzenlemesine gerek olmadığını söyledi.

TBMM Başkanı Şentop, Endonezya'nın başkenti Cakarta'da basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

CHP'nin, kadınların kılık kıyafeti konusunda zorlamaya tabi tutulamamasına yönelik yasa teklifine ilişkin değerlendirmesi sorulan Şentop, "Sayın Kılıçdaroğlu 'Bu konuda bir teklif vereceğiz' dediği zaman şaşırdım" dedi.

Bir ay önce bir televizyon programında kendisine başörtüsü konusunda bir yasal düzenleme gerekip gerekmeyeceğine yönelik bir soruya "Başı açık olarak üniversiteye gitmek, ilk orta öğrenim kurumlarında öğrenim görmek veya kamuda başı açık olarak çalışmak için bir kanun düzenlemesine ihtiyaç olmadığı gibi başörtülü olarak çalışmak için de böyle bir düzenlemeye ihtiyaç yoktur" dediğini aktaran Şentop, kanunla bir hak verilmeyeceğinin altını çizdi.

Esasen bir Anayasa düzenlemesine de gerek olmadığını belirten Şentop "Nasıl başı açık olarak çalışmakta, üniversiteye, okula gitmekte bir kanuna gerek yoksa, anayasa düzenlemesine gerek yoksa, bunun için de gerek yok" değerlendirmesinde bulundu.

‘KANUN TEKLİFİ ÇOK NET DEĞİL’

Kılıçdaroğlu'nun bu konudaki açıklamasını duyunca kafasında bir ‘endişe’ oluştuğunu dile getiren Şentop, şöyle devam etti:

"Demek ki bu konuda hala bir sorun olduğunu düşünenler var ve bu sorunun çözülmesi için bir şey yapılması yönünde bir adım atmaya çalışanlar var. O zaman bu konuda yeniden düşünmemiz gerekiyor. Verilen kanun teklifine de baktığımızda sadece kamu kurumlarında ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarında çalışanlarla ilgili, aslında çok net de değil. Yapılan mesleğin icrasıyla ilgili öngörülen bazı şeylerden bahsediliyor ama acaba bunlar başörtüsüyle bağdaşmayan bir şey olursa ne olacak. Bu konuda bir açıklık yok. Ama öbür taraftan siz, baş örtmeyi kanunla verilmiş bir hakka dönüştürürseniz, başörtüsü özgürlüğünün dayanağını kanun yaparsanız, bunu kanunla yasaklanabilir hale getirirsiniz. Dolayısıyla burada bazı kötü niyetlilerin bunu yapabileceğini de düşünüyorum. Eğer siz başörtüsü serbestliğini bir kanuna bağlarsanız, bu özgürlüğün kaynağını bir kanun hükmüne dönüştürürseniz, o zaman bu kanunu ileride değiştirdiğinizde pekala bu özgürlüğü ortadan da kaldırabilirsiniz."

'HAKKI ENGELLEYENLERİN CEZALANDIRILACAĞINA DAİR BİR ANAYASA HÜKMÜ KONULMALI'

"Bu konuyla ilgili bir düzenlemeye ihtiyaç var' deniliyorsa o zaman bunu gerçekten teminat altına alabilecek bir anayasa hükmü getirmek lazım" ifadesini kullanan Şentop, şunları kaydetti:

"Vatandaşların bu doğal haklarının hiçbir şekilde engellenemeyeceğini, engelleme yolunda hareket edenlerin, bir eylemde bulunanların da cezalandırılacağına dair bir anayasa hükmü konulmalıdır. Böyle bir anayasa hükmü olur mu? Evet. İtalya'da, Polonya'da yaşarsak olmaz ama Türkiye'nin geriye dönük olarak yaşadığı bu sıkıntıları dikkate alırsak, binlerce vatandaşımızın hayatlarını geri dönülmez şekilde etkileyen bunca olay yaşanmışken, Türkiye'de böyle bir düzenlemenin, anlamı, yeri olabileceğini düşünüyorum. Madem Meclis'te de 'Bu konuda bir düzenleme yapılmalı' diye genel eğilim ortaya çıktıysa, Anayasa'yı değiştirebilecek bir imkan da vardır."

NE OLMUŞTU?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 3 Ekim akşamı Twitter hesabından yayınladığı bir video ile kamu kurumlarında başörtüsünü ‘yasal güvence’ altına almak için Meclis’e kanun teklifi vereceklerini duyurdu.

Kılıçdaroğlu’nun bu sözlerinin ardından, CHP grubu tüm vekillerin imzasıyla söz konusu teklifi dün Meclis Başkanlığı’na sundu. Resmi adı ‘Kadınların Yürüttükleri Mesleğin İcrası Kapsamındaki Kılık ve Kıyafeti Giymek Dışında Herhangi Bir Zorlamaya Tabi Tutulamaması Hakkında Kanun Teklifi’ olan teklifte, “Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile üst kuruluşlarına bağlı olarak bir mesleği icra eden kadınlar, yürüttükleri mesleğin icrası kapsamında giyilmesi gerekli cübbe, önlük, üniforma vb. dışında kıyafet giymek ya da giymemek gibi temel hak ve özgürlükleri ihlal edecek biçimde herhangi bir zorlamaya tabi tutulamaz” ifadeleri yer aldı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bugünkü grup toplantısında adeta el yükseltti. “Bugün Türkiye’nin gündeminde başörtüsü diye bir mesele artık kalmamıştır" diyen Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu'na çağrı yaparak “Gelin çözümü yasa değil, Anayasa düzeyinde sağlayalım” şeklinde konuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol