YSK aralarında Muharrem İnce, Sinan Oğan, Fatih Erbakan ve Doğu Perinçek'in de olduğu 11 adayın başvurusunun kabul edildiğini ve seçmenler tarafından Cumhurbaşkanı adayı gösterilebilmesine karar verdi. Adaylar 22-27 Mart tarihleri arasında 100 bin imza toplayıp seçime girebilecek.

Abone Olgoogle-news
Başvuruları onaylanan cumhurbaşkanı adayları ilan edildi

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde, cumhurbaşkanı adaylığı için seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenlerden, başvuruları kabul edilenler Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından ilan edildi.

YSK’nın internet sitesinde yer alan karara göre, seçmenler tarafından aday gösterilecek cumhurbaşkanı adaylığı için YSK’ya başvuranların sunduğu bilgi ve belgeler incelendi.

İnceleme sonucu, alfabetik sıraya göre, Davut Turan, Doğu Perinçek, Erkan Trükten, Halil Murat Ünver, Hilmi Özden, İrfan Uzun, Muhammed Ali Fatih Erbakan, Muharrem İnce, Sinan Oğan, Tevfik Ahmet Özal, Yakup Türkal’ın, kanunda aranan şartları taşıdıkları anlaşıldığından başvurularının kabulüne karar verildi.

Cumhurbaşkanı adaylığı için başvuran 11 isim için seçmenler tarafından bağlı oldukları ilçe seçim kurullarında yarın imza verilerek, teklifte bulunulmaya başlanacak.

Teklif süresi 27 Mart 2023 Pazartesi saat 20.00’de sona erecek. Bu tarihler arasında 100 bin imzanın toplanması gerekecek.

Seçmenler, ilgili ilçe seçim kurullarına, 08.00-20.00 saatleri arasında başvurabilecek, saat 20.00 itibarıyla sırada bekleyenlerin işlemleri yapılacak, ancak saat 20.00’den sonra gelenlere teklifte bulundurulmayacak.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylık başvurusu ise yarın incelenecek.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı için YSK’ya başvuracaklarını açıklamıştı.

BAŞVURULARI KABUL EDİLEN ADAYLAR RESMİ GAZETE’DE

YSK’nın 11 ismin aday gösterilebileceği yönündeki kararı Resmi Gazete’nin bugünkü mükerrer sayısında yayınlandı.