birgün

14° AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 06.04.2020 15:53

BES İzmir Şubesi: Zorunlu olmayan tüm hizmetler 2 hafta süreyle durdurulmalı

BES İzmir Şube Başkanı Mustafa Güven, Karabağlar İŞKUR’da dört personelin Covid-19 testinin pozitif çıktığını belirterek işyerlerinde gerekli izolasyonun yapılmadığını vurguladı

BES İzmir Şubesi: Zorunlu olmayan tüm hizmetler 2 hafta süreyle durdurulmalı

BERKAY SAĞOL

KESK'e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) İzmir Şubesi telekonferans yöntemi ile bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı BES adına İzmir Şube Başkanı Mustafa Güven yaptı. Güven, 12 maddelik öneri listesini açıkladı.

Güven, kamu emekçilerinin yüksek risk altında çalıştırıldığını ve salgının ilk hedefi olduğunu vurguladı. Zorunlu olmayan hizmetlerin durdurulduğu, tatil edildiği bildirilmedikçe vatandaşın da gelmeye devam edeceğini söyleyen Güven, "Kamu kurumlarında esnek ve uzaktan çalışma mümkün. Zorunlu işler dışında kamu personelleri iş yerlerine gelmemelidir. Binlerce vatandaşın gelebildiği adliyelerde bazı personel her gün işe gelmektedir. Özellikle evde çalışma uygulamasının yapılamadığı işler için ayrılan personel risk altında çalışmaya devam etmektedir" ifadelerini kullandı.

İŞKUR'DA 4 VAKA

Koronavirüs vaka sayısında İzmir'in ikinci sırada olduğunu hatırlatan Güven, "İşkolumuzda Karabağlar İŞKUR'da 3 Nisan itibariyle bir, bugün itibariyle 4 personelin test sonucunun pozitif çıktığı, biri yoğun bakımda olmak üzere, birçok personelin hasta, raporlu veya evde karantinada olduğu, diğer çalışanlara test yapıldığı, fakat test yapılanların yani önceden virüs bulaşmış olma riski olanların hala çalışmaya devam ettiği ve işyerinde gerekli izolasyonun yapılmadığı, yine Kemalpaşa SGM'de bir çalışanın test sonucunun pozitif çıkmış olmasına rağmen işyerinde gerekli izolasyonun yapılmadığı bilgisi alınmıştır. Derhal bu işyerlerinde ve başka vaka tespit edilen kamu iş yerlerinde kamu idarecilerinin ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gerekli izolasyonun yapılmasını talep ediyoruz. Ne olursa olsun işler yürüsün anlayışı bizleri kamu hizmetini hiç yürütemez noktasına getireceği gibi salgınla mücadeleyi de zayıflatmaktadır. Ayrıca temizlik, güvenlik vb. Personellerde dönüşümlü çalışma uygulaması, kronik rahatsızlığı ve mazereti olanlara ücretli idari izin verilmemektedir. Tüm bunlar sadece çalışanlar için değil halk sağlığı için tehdit oluşturmaktadır" diye konuştu.

12 MADDELİK ÖNERİ

BES İzmir Şubesi'nin salgınla mücadelede alınması gereken ekonomik önlem önerileri ise şu şekilde:

1- Koronavirüsü tespit edilen veya virüs şüphesi olan tüm iş yerlerinde tüm çalışanlar ve ailelerine cCvid-19 testi ve gerekli izolasyon yapılmalıdır. Başta riskli tespit edilen personele ve kademeli olarak tüm personele test yapılması için ilgili kuruluşlardan talep edilmeli, dahası İl Sağlık Müdürlüğü bunu zaten yapmalıdır.

3- Çeşitli nedenlerle mazeretli olan personel dışındaki tüm personel sadece zorunlu hizmetler için çalıştırılmalı, uzaktan çalıştırma yapılamıyorsa dahi, zorunlu çalışan her personele en az bir kez 14 gün karantina izni verilmelidir.

4- 12 yaşından küçük çocuğu olan ebeveyn personel idari izinli sayılmalı, 60 yaş gibi riskli gruplarda olan tüm çalışanlar idari izinli sayılmalı, taahhütname alınarak çalıştırma veya zorla çalıştırma yapılmamalıdır.

5- Yurttaşların gerekirse kurum içerisine girmesine gerek kalmadan iş ve işlemlerinin yapılması için geçici teknik alt yapının oluşturulmalıdır.

6- İş yerlerinde koruyucu maske temin ve kullanımı hemen hemen yok düzeyindedir. Maske eldiven, önlük, tulum yeterli sayıda temin edilmeli kapalı atık kutularında yok edilmesi sağlanmalı, koruyucu malzeme kullanmayan personel uyarılmalıdır.

7- Bu dönemde çalışan personele çalışma esnasında virüs bulaşırsa iş kazası meslek hastalığı kapsamında değerlendirilmelidir.

8- Kamu iş yerlerinde güvenlik, temizlik vb. işlerde çalışan personellere ayrımcı uygulama yapılmaktan vazgeçilmeli, koruyucu sağlık önlemleri ve dönüşümlü çalışma eşit uygulanmalıdır.

9- Evde kalınsın diyorsak tüm işsizlere koşulsuz maaş bağlanmalı, Kısa çalışma ödeneği, işsizlik maaş başvuruları E-Devlet üzerinden alınmalıdır.

10- Acilen yeni bir vergi düzenlenmesi ile adil bir vergi düzenine geçilerek, yoksullar, işsizler, evsizler için bütçe oluşturulmalı ve kamuoyuna açıklanmalıdır.

11- Koronavirüsün ekonomik krizin yönetiminde fırsata dönüştüren uygulamalara karşı önlem alınmalı, salgınla mücadele süresince işten atmalar yasaklanmalıdır.

12- Salgın kontrol edilebilmesi açısından zorunlu olmayan tüm hizmetler 2 hafta süreyle durdurulmalıdır. Dönüşümlü çalışma planlarında zorunlu çalışma kapsamında olmayan servisler planlanmaya dahil edilmeli, bu servislerde çalışan personel de dahil olmak üzere sadece zorunlu yapılacak iş ve işlemler için dönüşümlü çalışma planlanmalıdır. Zorunlu olmayan servis, birim veya hizmetler için personel bulundurma uygulamasından vazgeçilmelidir. Dönüşümlü çalışma planlaması haftalık değil, 14 Günde 1 personel çalışacak şekilde yapılmalıdır.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız