birgün

24° AÇIK

GÜNCEL 24.09.2020 14:21

Bilim Kurulu Üyesi Alpay Azap: Bir ilçede kitle bağışıklığına ulaşıldı

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Bilim Kurulu Üyesi  Prof. Dr. Alpay Azap'ın bir ilçede kitle bağışıklığına ulaşıldığını belirttiğini söyledi. Sarıkaya'nın aktardığına göre Azap, "Eğer yapabiliyorsanız kapatın ilçenizi kimse girip çıkmasın veya kontrollü giriş çıkış yaptırın, bir daha sorun yaşamazsınız" tavsiyesinde bulundu. Kitle bağışıklığı, nüfusun yüzde 70-80’inin o hastalığı geçirip bağışık olması anlamına geliyor.

Bilim Kurulu Üyesi Alpay Azap: Bir ilçede kitle bağışıklığına ulaşıldı

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, bir ilçede kitle bağışıklığına ulaşıldığını açıkladı.

Azap, "Eğer yapabiliyorsanız kapatın ilçenizi kimse girip çıkmasın veya kontrollü giriş çıkış yaptırın, bir daha sorun yaşamazsınız" tavsiyesinde bulundu.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Alpay Azap ile yaptığı görüşmeyi köşe yazısında aktardı. Sarıkaya'nın aktardığına göre, Azap'ın bir tanıdığı kebdi ilçesinde vaka sayısı hakkında bilgi aktardı. İlçenin nüfusu ile orantı kuran Azap, olması gereken kitle bağışıklığına ulaşıldığını belirtti.

Sarıkaya'nın "Kitle bağışıklığına o ilçede ulaşıldı…" başlıklı yazının ilgili kısmı şöyle:

"Koronavirüs konusunda baştan bu yana teşhisleri, tedavi yöntemleri ile öne çıkan Prof. Dr. Alpay Azap ile dün sohbet ederken başından geçen önemli bir olaydan söz etti.

Aktardığına göre tanıdığı birisi kendi ilçelerindeki vaka sayısı hakkında bilgi aktarmış.

Bakmışlar veriler doğru…

İlçenin nüfusu ile orantı kurmuş, olması gereken kitle bağışıklığına ulaşıldığını belirtmiş…

“Eğer yapabiliyorsanız kapatın ilçenizi kimse girip çıkmasın veya kontrollü giriş çıkış yaptırın, bir daha sorun yaşamazsınız” tavsiyesinde bulunmuş.

Prof. Dr. Azap, bunu belirtmekle birlikte grip gibi ikinci kez yakalanma riskinin bulunduğunu da anımsattı.

İlçede yaşayanların bir başkasıyla temas etmemesi veya denetimli kontrol halinde herhangi sorunla karşılaşmadan sağlıklı kalacaklarına vurgu yaptı.

Ankara çevresindeki bir ilin ilçesinin adını söyledi ama yazılmasını da istemedi, nedeni çok yüksek ilgi görüp ikinci kez insanların hastalığa yakalanma riski…

Şurası açık ki, daha küçük yerleşimlerde kitle bağışıklığına ulaşma şansı yakalanabilir.

Ancak büyük kentler için bunu söylemek pek olası değil gibi görünüyor.

Tabii her gün çevremizdeki insanların veya yakınlarının Covid-19 enfeksiyonuna yakalandığı haberini aldığımız Ankara’da da yakında kitle bağışıklığına ulaşıldığı haberi alınırsa şaşmamak gerekir."

KİTLE BAĞIŞIKLIĞI NEDİR?

Kitle bağışıklığı, nüfusun yüzde 70-80’inin o hastalığı geçirip bağışık olması anlamına geliyor.

Sinir bilim ve genetik uzmanı Doç. Dr. Çağhan Kızıl, kitle bağışıklığı hakkında şunları söylemişti: "Bağışık için nüfusun yüzde 70-80’inin o hastalığı geçirip bağışık olması gerekir. Türkiye için bu 60 milyona yakın insan demek. Ölüm oranı yüzde 3 bile olsa bu iki milyon kişi eder."

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik ise daha önce yaptığı açıklamada kitle bağışıklığı hakkında şunları ifade etmişti: "Kitle bağışıklığında toplumun en yüzde 50 ila 70'i enfekte olursa bu virüs ortadan kalkmış olur. Ama bunun maliyeti çok fazla. Türkiye'de 83 milyon enfekte olduğu zaman belki en az 3-5 milyon kişinin vefat etmesi anlamına gelecektir. Bu çok acı bir bedel olur."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız