birgün

19° PARÇALI BULUTLU

YAŞAM 31.03.2020 12:15

Bilim ve Gelecek Dergisi’nden "Olağanüstü Nisan Sayısı"

Nisan ayını karşılayan Bilim ve Gelecek, “Olağanüstü Nisan Sayısı”nı 1 Nisan Çarşamba gününden itibaren internette yayınlayacağını duyurdu.

Bilim ve Gelecek Dergisi’nden "Olağanüstü Nisan Sayısı"

Bilim ve Gelecek Dergisi, koronavirüs salgını sebebiyle bu ay yazılı olarak basım yapmayacağını duyurdu.

Dergiden yapılan duyuruda "Nisan sayımızın tüm içeriğini Bilim ve Gelecek’in web sitesinde herkesin erişimine açık olarak yayınlayacağız. 1 Nisan Çarşamba gününden itibaren “Olağanüstü Nisan Sayısı” başlığı altında bütün makaleleri sitemizden okuyabileceksiniz. Aynı anda değil, yazıları ay içine yayacağız. Ay boyunca elimize ulaşacak diğer makaleleri de yayınlayacağız" ifadeleri kullanıldı.

Geçtiğimiz ay COVID-19 salgınına yer verilen sayıda yayımlanan makalede “10 soruda Koronavirüs salgını” başlığıyla virüsün dünya genelindeki yayılımını sürdürüp sürdürmeyeceği, hastalığın kaynağının ne olduğu ve tedavi yöntemlerine dair merak edilen sorulara yanıtlar aranmıştı.

1 Nisan Çarşamba gününden itibaren “Olağanüstü Nisan Sayısı” ile herkesin erişimine açılacağının duyurulduğu açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Bilim ve Gelecek dergisini 16 yıldır tek bir ay bile aksatmadan elinize ulaştırdık. “Sıfır sermaye, sonsuz emek” sloganı ile yola çıktık ve tam da bu sayede Bilim ve Gelecek’i başta dergi emekçileri olmak üzere hepinizin katkılarıyla, kolektif emekle çıkarmaya devam ettik. Kendi küçük alanımızda dahi olsa emeğin sermayeye karşı üstünlüğünü kanıtladık.

Nisan sayımız da tüm yazıları ve bölümleriyle hazır. Fakat bu sayımızı ne yazık ki basılı olarak elinize ulaştıramayacağız. Malum nedenden dolayı dağıtım olanakları kısıtlı, satış noktaları kapalı ve okurların önemli bir kısmı evinden çıkamıyor. Bu nedenle okurlarımızla buluşmak için başka bir yol bulmak zorunda kaldık.

Nisan sayımızın tüm içeriğini Bilim ve Gelecek’in web sitesinde herkesin erişimine açık olarak yayınlayacağız. 1 Nisan Çarşamba gününden itibaren “Olağanüstü Nisan Sayısı” başlığı altında bütün makaleleri sitemizden okuyabileceksiniz. Aynı anda değil, yazıları ay içine yayacağız. Ay boyunca elimize ulaşacak diğer makaleleri de yayınlayacağız.

Bilim ve Gelecek’in güvenilir ve sağduyulu bir kaynak olarak her zaman olduğu gibi bugün ve bundan sonra da daha çok okura ulaşması önemli. Günümüzde iyice yaygınlaşmış olan safsataya ve şarlatanlığa, iyi niyetle de olsa yanlış bilgi yaymaya göğüs gerebilmek için okurlarımızı sosyal ağlarda Bilim ve Gelecek içeriklerini daha sık paylaşmaya çağırıyoruz.

Nisan sayısına “194. Sayı” demiyoruz; “Olağanüstü Nisan Sayısı” diyoruz. 194. Sayı hakkımızı kimseye, bir virüse dahi bırakmak istemiyoruz. Önünde sonunda bu salgın geçecek ve Bilim ve Gelecek tekrardan basılı olarak elinize ulaşacak. Fakat yayınımızı şimdilik bu şekilde sürdüreceğiz. Yazarlarımızdan yeni makalelerini iletmeye devam etmelerini de rica ediyoruz.

Biliyoruz, çok sayıda sağlık emekçisi okurumuz ve yazarımız var. Onlar bugün koronavirüs salgınına karşı en önde fedakârca mücadele ediyorlar. Hepsini sevgiyle, saygıyla -aramızdaki mesafeyi koruyarak- kucaklıyoruz.

Bilimsel düşüncenin ve yöntemin rehberliğiyle, toplumsal dayanışmayla, emek ile bu zorlu mücadeleden de başarıyla çıkacaktır Türkiye ve Dünya toplumları.

Sizlerden bir ricamız daha var. Bütün okurlarımızı, yazarlarımızı, dostlarımızı ve web yayını dolayısıyla bize yeni ulaşacak bilim okurlarını Bilim ve Gelecek’e e-abone olmaya davet ediyoruz. Yazılar nasıl olsa herkesin erişimine açık, e-abone olmaya ne gerek var diye düşünülebilir. Doğrudur. Bu koşullarda makalelere ulaşımı sadece abonelerimizle sınırlamak istemedik. Ama hem Bilim ve Gelecek’in gelecekte de sürekliliğini sağlamak hem de 16 yıllık büyük bir külliyata ulaşabilmeniz için e-abonelik katkılarınızı bekliyoruz."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız