birgün

15° AÇIK

MEDYA 03.05.2021 12:06

Bir Hürriyet haberi: 'İsrafta zenginle fakirin birbirinden farkı yok'muş

Türkiye’de yoksulluk yurttaşları çöpten gıda toplamaya ve intiharlara iterken Hürriyet çöpte büyük bir ‘israf’ olduğunu söyledi, “İsrafta zenginle fakirin birbirinden farkı yok” dedi.

Bir Hürriyet haberi: 'İsrafta zenginle fakirin birbirinden farkı yok'muş

Türkiye’de iktidar yanlısı medyanın yoksulluk sorununu perdeleyen ‘haber’lerine bir yenisini Hürriyet ekledi. Ekonomik sıkıntıları sebebiyle çöpten yemek toplayanlara dair haberlere yer vermeyen Hürriyet, bugünkü manşetinde çöpteki israfa ‘mercek tuttu.’ “Çöp topladım, israfı gördüm” manşetinde Hürriyet, “İsrafta zenginle fakirin birbirinden farkı yok” dedi.

Emre Eser imzalı manşet haberinin spotunda şu ifadeler yer aldı: İşin Peşinde köşesi için bu hafta sokaklarda çöp topladım. Her yerde konuşulan ve devletin raporlarına giren büyük israfı çöp kutularında gördüm. İsrafta zenginle fakirin birbirinden farkı yok.”

Haberin içeriğinde ise “İsrafta zenginle fakirin birbirinden farkı yok” ifadeleri yer almazken manşette bu ifadeye yer verilmesi dikkat çekti.

İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı Cihangir ve Hacıahmet mahallelerinde çöp kamyonu ile çöp toplayan Eser, izlenimlerini özetle şöyle aktardı:

Cihangir sokaklarında dolaşırken çöplerin içeriği de ilgimi çekti. Yapı marketlere ait eşyaların kartonları, kahve bardakları, suşi paketleri ve sanal market poşetleri çöpleri doldurmuştu. Cihangir çöplerinde hazır gıda ve e-ticaretin belirgin bir gücü hissediliyordu.

Cihangir’in ardından ise ikinci mahallemiz Hacıahmet oluyor. Taze ve dokunulmamış ekmekler, meyveler, hazır yiyecekler, yeni kıyafetler... Hepsi çöpe atılmıştı.

Tek ortak gözlemim iki semtte de çöpe atılan ürünlerin markaları, kaliteleri ve çeşitleri değişse de ekmek ve gıda değişmiyor.”

bir-hurriyet-haberi-israfta-zenginle-fakirin-farki-yok-871664-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol