birgün

5° PARÇALI AZ BULUTLU

BirGün gündeme getirmişti: Aile Bakanlığı'nın skandal anketi Meclis gündeminde

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın üniversitelerde gençlere yönelik hazırladığı “Size göre bir kadın için en uygun evlenme yaşı ne olmalıdır? Kadının çalışmasını uygun buluyor musunuz?” gibi soruları içeren anketle ilgili Bakan Derya Yanık’ın cevaplaması için TBMM’ye soru önergesi verdi. Taşcıer, "Tarikatlarla el ele verenlerin kadın haklarını geriye götürmesine, kız çocuklarının geleceklerini karartmasına asla izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

SİYASET 08.12.2022 11:50
BirGün gündeme getirmişti: Aile Bakanlığı'nın skandal anketi Meclis gündeminde
Abone Ol google-news

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, gazetemiz BirGün'ün gündeme getirdiği Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın üniversitelerde gençlere yönelik yaptığı ankette yer alan soruları Meclis gündemine taşıdı. Taşcıer, konuyla ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

İktidarın İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiğini hatırlatarak, Bakanlığın kadınların kazanımlarına karşı bir saldırı hazırlığında olduğunu söyleyen Taşçıer, “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı asli görevlerini yapmak, cinsel istismara uğrayan kız çocuklarını korumak, kadına yönelik cinsiyet temelli şiddete karşı etkili politikalar üretmek gibi işleri bırakmış, kadınların kazanılmış haklarına yönelik saldırının altyapısını hazırlamakla meşgul oluyor. Bakanlığın üniversitelerde yaptığı anketin içerisindeki sorular tam anlamıyla bir skandaldır. Kadının evlenme yaşı kaç olmalıdır, kadının çalışmasını uygun buluyor musunuz gibi soruların iyi niyetle karşılanması, sicili bozuk bir iktidar için mümkün değil. AKP iktidarı, 6 yaşındaki kız çocuklarını sözde evlendirip hayatları boyunca sistematik olarak onlara tecavüz ettiren, kadınları eve kapatıp aralıksız şiddet uygulayan tarikatların talepleri doğrultusunda İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmiş bir siyasi hareket. Kadına yönelik şiddete karşı hazırlanmış ve yaptırım gücü olan en kapsamlı uluslararası sözleşmeden medeniyet ve kadın düşmanı bir avuç tarikatçı istedi diye çekilen AKP iktidarının, bu anketten beklentisi ne olabilir” ifadelerini kullandı.

“KARANLIĞA KARŞI AYDINLIĞI EN GÜÇLÜ ŞEKİLDE YAYACAĞIZ”

Anket sonuçlarına göre karar verilmesi durumunda ne olacağını sorgulayan Taşçıer, “Üniversitelerde yapılan bu anket sonucunda evlenme yaşı için 6 yaş, 12 yaş gibi talepler çıksa, bu iktidarın ‘talep var, evlenme yaşını indiriyoruz’ demeyeceğini kim söyleyebilir? Bu ankette ‘kadınların çalışması doğru değil’ gibi çağdışı talepler olduğu görülse, bu talebi de karşılamak için bir gece yarısı değişikliği getirmeyeceklerini kim söyleyebilir? Her şiddet ve her cinsel istismar olayından sonra ağızlarından düşürmedikleri ‘sıfır tolerans’ cümlelerinin ne denli boş olduğunu çok iyi biliyor, görüyoruz. Bakanlığın 6 yaşında çocukların sistematik cinsel istismarına dair yarım ağızla ‘davaya müdahil olması’ değil, bu zihniyete karşı etkin mücadele etmesi gerekirken, bunun yollarını döşeyecek çabalar içerisinde olmasını öfkeyle takip ediyoruz. Herkes bilsin ki, tarikatlarla el ele verenlerin kadın haklarını geriye götürmesine, kız çocuklarının geleceklerini karartmasına asla izin vermeyeceğiz. Karanlığa karşı aydınlığı en güçlü şekilde yayacağız” diye konuştu.

“BU ANKETİN MAKSADI NEDİR, SORULAR BİLGİNİZ DAHİLİNDE Mİ HAZIRLANDI?”

Taşcıer, Bakan Yanık’a şu soruları yöneltti:

“Üniversitelerde yapılan bu anketin maksadı nedir? İlgili sorular bilginiz dahlinde mi hazırlanmıştır? Bilginiz dışında hazırlandıysa sorumlular hakkında bir işlem yapacak mısınız? Eğer bilginiz dahlinde ise, hükümetinizin birtakım tarikatların isteği ile kadına yönelik şiddete karşı en kapsamlı uluslararası metin olan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı aldığı hatırlandığında, bu anket sonucunda küçük yaşta evlilikler olmasına dair talepler olduğu anlaşılırsa bu taleplerin karşılanması da değerlendirilecek midir?”

(ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol