Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in 6 yaşındaki kız çocuğunu Kadir İstekli ismindeki yetişkin erkek ile "dini nikahla evlendirip" cinsel istismara uğramasına sebep olması hakkındaki davada kritik gün yarın. Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel’in yargılandığı davada bu kez kararın çıkması bekleniyor.

Kaynak: DHA
BirGün gündeme taşımıştı: H.K.G.'nin adalet beklediği davada karar günü yarın!

Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in, 6 yaşındaki çocuğu H.K.G.'yi 29 yaşındaki Kadir İstekli ile "dini nikahla evlendirip" yıllarca cinsel istismara uğramasına sebep olmasının ortaya çıkması Türkiye'yi ayağa kaldırmıştı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Kadir İstekli hakkında "Çocuğun cinsel istismarı" ve "Nitelikli cinsel saldırı" suçlarından 30 yıldan az olmamak, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında da "Çocuğun nitelikli cinsel istismarı" suçundan 18 yıldan az olmamak kaydıyla hapis cezası istenmişti.

BirGün'ün gündeme taşıdığı olayda 30 Ocak’ta görülen ilk duruşmada mahkeme heyeti, yayın yasağı ve gizlilik kararı getirilmesine karar verdi. 27 Şubat’ta görülen ikinci duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı sanıkların cezalandırılmasını istedi.

Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli’nin tutuklu, anne Fatıma Gümüşel’in tutuksuz yargılandığı davanın 5 Haziran’daki duruşmasında mahkeme savcısının izinli olması ve yerine geçici savcı gelmesinden dolayı ertelenmişti. Davanın 4. celsesi yarın saat 9.30’da başlayacak. Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada yarın karar çıkması bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

BirGün’den Timur Soykan’ın ortaya çıkardığı skandal ardından baba Yusuf Ziya Gümüşel'in 6 yaşında kızı H.K.G.'yi 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dini nikahla ‘evlendirmesi’ olayına ilişkin iddianame kabul edilmiş, iddianamede Kadir İstekli hakkında 30 yıldan az olmamak, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında da 18 yıldan az olmamak kaydıyla hapis cezası istenmişti. H.K.G. ve Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı tarafından tutuksuz sanıklar Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel hakkında tutuklama talep edilmişti. İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi sanıklar Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel hakkında üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, atılı suçun katalog suçlardan olması, bilirkişi raporu, bu suç için yasada öngörülen alt ve üst sınırları, bu nedenle oluşan kaçma şüphesi ve mevcut delil durumu nedeniyle ayrı ayrı tutuklanmalarına yönelik haklarında yakalama emri çıkarılmasına karar vermişti. Daha sonra 2 şüpheli gözaltına alınmıştı. Emniyetteki işlemlerinin ardından Anadolu Adalet Sarayı'na sevk edilen Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli tutuklanmıştı.