birgün

17° PARÇALI BULUTLU

BirGün yazarı Timur Soykan: KPSS olayı Cumhur İttifakı’nda büyük gerilime neden olmuş gibi görünüyor

BirGün yazarı Timur Soykan, KPSS skandalıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, görevden alınan ÖSYM Başkanı Halis Aygün’ün MHP’ye yakın bir isim olduğuna dikkat çekti. “KPSS olayı bazı tarikatların ÖSYM’yi ele geçirmek için kurduğu bir tuzak olabilir mi?” diye soran Soykan, yaşananların Cumhur İttifakı'nda büyük gerilime neden olmuş gibi göründüğünü belirtti.

GÜNCEL 04.08.2022 14:53
BirGün yazarı Timur Soykan: KPSS olayı Cumhur İttifakı’nda büyük gerilime neden olmuş gibi görünüyor
Abone Ol google-news

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı’nın değişmesine neden olan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) skandalının yankıları sürerken, BirGün yazarı Timur Soykan sosyal medyadan konuyla ilgili dikkat çekici bir analiz yaptı.

Soykan, “KPSS olayı bazı tarikatların ÖSYM’yi ele geçirmek için kurduğu bir tuzak olabilir mi? Çok komplo teorisi gibi görünebilir ama bu ihtimali göz önünde bulundurmayı gerektiren gelişmeler var” dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’ın bugün Habertürk’ü hedef gösteren 27 tweetlik serisinden söz eden ve bu serideki bir tweete dikkat çeken Soykan, “Bir tanesi çok çarpıcı. Semih Yalçın'ın tweet’i şöyle yorumlanabilir: MHP, Berhan Şimşek’in anlattığı bilgileri programın moderatörü, Habertürk Yayın Yönetmeni Kürşad Oğuz’a kendilerinin verdiğini anlatıyor. Bu bilgileri Şimşek anlatınca tepki gösteriyor” ifadelerini kullandı.

diken.com.tr'de yayınlanan habere referans veren Soykan’ın bahsettiği bilgi ise görevden alınan ÖSYM Başkanı Halis Aygün’ün MHP’li olması ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile anlaşamaması.

“Yani MHP, KPSS olayının Milli Eğitim Bakanı ve tarikatların ÖSYM Başkanı’nı görevden aldırmak için uyguladığı bir kumpas olduğunu mu iddia ediyor? Öyleyse bu Cumhur İttifakı’nda çok büyük bir gerilimi ortaya koyuyor” Soykan, değerlendirmesini şöyle sürdürdü:

“CUMHURBAŞKANI VE AKP, NORMAL REFLEKSLERİNDEN FARKLI HAREKET EDİYOR”

“Zaten olayın başından beri Cumhurbaşkanı ve AKP, normal reflekslerinden çok farklı hareket ediyor. Pek çok devasa skandalda bakanlara, kadrolara sahip çıkan Erdoğan, Devlet Denetleme Kurulu’nu harekete geçirdi ve ÖSYM Başkanı’nı hemen görevden aldı. Gerçekten garip.

Söz konusu program sırasında, yani dün akşam Twitter’da bir sosyal medya kampanyasını görmüş ve mana verememiştim. #MahmutÖzerSeninleyiz diye binlerce paylaşım yapılmıştı. Milli Eğitim Bakanı için ilk defa kampanya gördüm.

Belki de en önemlisi Türkiye KPSS olayı ile çalkalanırken MHP'den ve Devlet Bahçeli'den hiçbir açıklama gelmemesi. Çok derin bir sessizlik ve çok ilgi çekici. Bahçeli halen bu konuda açıklama yapmadı.

Sonuç olarak KPSS olayı Cumhur İttifakı'nda büyük gerilime neden olmuş gibi görünüyor. Yani geriye çok önemli bir soru kalıyor: KPSS skandalı bazı tarikatların ÖSYM’yi ele geçirmek için kurduğu bir kumpas olabilir mi? Yeni ÖSYM Başkanı’nın profiline bakınca şüphe büyüyor.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol