Bloomberg'de, Mehmet Şimşek'in Türkiye ekonomisinin başına getirileceği iddiasına ilişkin yer alan analizde "Aklı başında kim Türkiye'nin maliye bakanı olmak ister ki?" ifadeleri kullanıldı. Analizde "Şimşek'in yeniden kabinede yer alması tek başına gerçek bir değişim anlamına gelmeyecek" denildi.

Kaynak: Haber Merkezi
Bloomberg: Aklı başında kim Türkiye'nin maliye bakanı olmak ister ki?

Seçimlerin ardından kabine ile ilgili iddialar sürüyor. AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklayacağı kabine için ismi geçenlerin başında eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bulunuyor.

Şimşek'in ekonomiden sorumlu cumhurbaşkanlığı yardımcılığına getirileceği ya da kabinede yer alabileceği iddia ediliyor.

Mehmet Şimşek ile ilgili tartışmalar sürerken ABD merkezli Bloomberg bir analiz yayımladı.

Bobby Ghosh imzalı analizde "Aklı başında kim Türkiye'nin maliye bakanı olmak ister ki?" denildi.

Ghosh, şunları söyledi: "Türkiye ekonomisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yıllarca süren suistimali nedeniyle kan kaybediyor ve çoğu analist, onun yeniden seçilmesiyle yaraları iyileştirme şansının kaybolduğu konusunda hemfikir."

"VİTRİN SÜSÜ OLARAK GÖRÜLMELİ"

"Erdoğan, Türkiye'yi yükselen piyasa yatırımcılarının gözdesi olmaktan çıkarıp Venezuela ve Arjantin'le aynı seviyeye getiren absürd ekonomik fikirlerinden açıkça vazgeçene kadar yapacağı tüm atamalar sadece vitrin süsü olarak görülmeli" diyen Ghosh, şunları ifade etti:

"Erdoğan'ın, ülkenin maliyesini yönetmek için 'uluslararası itibara' sahip bir ekip atama konusundaki belirsiz vaadine de fazla önem verilmemeli."

"DEĞİŞİM ANLAMINA GELMEYECEK"

New York merkezli Medley Global Advisors yöneticisi Nick Stadtmiller'in görüşlerine yer verilen analizde, 'faiz oranlarının muhtemelen düşük, enflasyonun yüksek kalacağı' kaydedildi.

Analizde, "Dolayısıyla Şimşek'in yeniden kabinede yer alması tek başına gerçek bir değişim anlamına gelmeyecek" ifadeleri kullanıldı.