birgün

8° AÇIK

SİYASET 28.02.2020 14:42

BM'den Türkiye çağrısı

Türkiye'nin Avrupa'ya geçmek isteyen mültecileri durdurmama kararı almasının ardından Birleşmiş Milletler Türkiye'ye mültecilere yönelik finansman konusunda Türkiye'ye destek çağrısında bulundu

BM'den Türkiye çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) , uluslararası topluma Suriyeli mülteciler konusunda Türkiye'ye verilen desteğin sürdürülmesi ve artırılması çağrısında bulundu.

İdlib'de meydana gelen saldırının ardından 33 asker yaşamını yitirmiş, söz konusu gelişme üzerine Türkiye, mültecilerin Avrupa'ya geçmesinin durdurulmaması kararı almıştı. Söz konusu gelişme üzerine birçok göçmen sınır kapılarına doğru harekete geçti. Avrupa'ya yönelik bir göç durumu karşısında açıklama yapan BM ise uluslararası topluma Türkiye'ye verilen finans desteğinin sürdürülmesi ve artırılması çağrısında bulundu.

Konuyla ilgili olarak bugün bir açıklama yapan İletişim Başkanı Fahrettin Altun da mültecilere yönelik olarak Türkiye'nin bir göçe daha izin verecek kapasitesi olmadığını kaydederek, "Bu insanlar Türkiye'ye ve Avrupa'ya kaçmaya çalışacaklar. Halihazırda 4 milyona yakın mülteciyi barındıran Türkiye'nin, bir milyon Suriyelinin daha ülkeye girmesine izin verecek kapasitesi ve kaynağı yoktur" ifadelerini kullanmıştı.

NE OLMUŞTU?

Dün (27 Şubat) akşam saatlerinde İdlib’de Türkiye askerlerinin hava saldırısı ile vurulduğu iddiaları sosyal medyada dolaşıma girdi. İlk anlarda bağımsız kaynaklarca doğrulanamayan iddiaların ardından gece yarısına doğru açıklama yapan Hatay Valisi, İdlib’in güneyinde Suriye’ye ait jetlerin saldırısı sonucu 9 askerin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Valilik tarafından yapılan ikinci açıklamada 22, üçüncü açıklamada 29, dördüncü ve son açıklamada ise 33 askerin yaşamını yitirdiği bildirildi. Gelişmenin gündeme düşmesi ardından Saray’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı güvenlik zirvesi düzenlenirken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da partisinin genel merkezinde kurmaylarıyla bir araya geldi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de genel merkezde kurmaylarıyla birlikte gelişmeleri takip etti. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise Balıkesir programını iptal ederek Ankara’ya döndü. Saray’daki güvenlik zirvesinden Türkiye’nin sınırlarının mülteci göçüne açılması kararı çıktı. İdlib’deki gelişmelerin ortaya çıkması ardından sosyal medya ve internete erişimde engelleme kaynaklı güçlükler yaşanıyor.

AA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız