Bank of America, kamuoyu ile paylaştığı son raporunda, Türkiye'de enflasyonun yıl sonunda yüzde 58'e çıkacağını, Mayıs 2024'te ise yüzde 65 ile zirve yapacağını öngördü. Kurumun dolar/TL tahmini ise 31 TL olarak açıklandı.

BofA raporu: Türkiye'de enflasyon ve dolar kuru zirve yapacak
Fotoğraf: Depophotos

Bank of America Securities (BofA) ekonomistleri, Türkiye'ye ilişkin olarak paylaştıkları raporda enflasyon tahminlerini yukarı yönlü revize etti.

Lira’daki değer kaybı, asgari ücretteki yüzde 34’lük artış, ÖTV ve KDV oranlarındaki artış nedeniyle 2023 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 44’ten yüzde 58’e yükseltildi. Enflasyonun gelecek Mayıs ayında yüzde 65 ile zirve seviyeye ulaşacağı öngörüldü.

Bloomberg'te yer alan habere göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) beklentilerini de paylaşan ekonomistler, bu hafta 500 baz puana varan bir faiz artışı olabileceğini belirtti.

"FAİZ ARTIRIMININ NE KADAR SÜRECEĞİ BELİRSİZ"

Raporda, "300 ila 500 baz puan arasında bir artış olabilir. TCMB’nin ekonomiye beklenmeyen bir zarar vermemek için geçişi kademeli olarak yapacağını düşünüyoruz. Faiz artırımlarının ne kadar süreceği belirsiz. Yıl sonunda politika faizinin yüzde 35 seviyesinde olmasını bekliyoruz" ifadelerine yer verildi.

Kurum yıl sonu dolar/TL tahmininin ise 31 TL olduğunu açıkladı.