birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 04.02.2021 13:05

Boğaziçi eylemleri: Kadıköy'de gözaltına alınanlar hakkında kararlar açıklandı

Kadıköy'de düzenlenen Boğaziçi Üniversitesi eylemlerinde gözaltına alınan 23 kişi, sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi. 10 kişi hakkında tutuklama talep edildi. Haklarında tutuklama talep edilen Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta hakkında tutuklama kararı verildi.

Boğaziçi eylemleri: Kadıköy'de gözaltına alınanlar hakkında kararlar açıklandı

İstanbul Kadıköy'de düzenlenen Boğaziçi Üniversitesi eylemlerinde gözaltına alınan 23 kişi adliyeye sevk edildi. DHA'nın aktardığına göre, Boğaziçi Üniversitesi eylemlerinde gözaltına alınan 23 kişiden 10'u "Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama" suçundan tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Diğer 13 kişi ise adli kontrol talebiyle hakimliğe sevk edildi.

Haklarında tutuklama talep edilen Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta hakkında tutuklama kararı verildi.

Boğaziçi Üniversitesi'ne Melih Bulu'nun rektör atanmasını protesto edenlere destek vermek amacıyla 2 Şubat'ta Kadıköy'de toplanarak protesto gösterisi yapan ve gözaltına alınan 23 kişinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemleri tamamlanan 23 kişi, Bayrampaşa Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi.

Gözaltına alınan 23 kişi, sağlık kontrolünün ardından Kartal'daki Anadolu Adliyesi'ne götürüldü. Melih Bulu'nun rektör atanmasını protesto edenlere destek vermek amacıyla Kadıköy'de protesto gösterisi yapmak isteyenlere polis müdahale etmiş ve Kadıköy'de 94 kişi gözaltına alınmıştı. Ekipler, ayrıca Beşiktaş ve Sarıyer'de Kadıköy'deki gösterilere katılmak isteyen 11 kişiyi de gözaltına almıştı. Emniyetteki işlemleri tamamlanan 105 kişiden 82'si işlemlerinin ardından dün serbest bırakılmıştı.

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ: 11 KİŞİ HAKKINDA EV HAPSİ KARARI VERİLDİ

Çağdaş Hukukçular Derneği'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, adli kontrol tedbiri uygulanması talebi ile sulh ceza hakimliğine sevk edilenlerden 11’i hakkında ev hapsi ve yurt dışı çıkış yasağı; 2’si hakkında yurt dışı çıkış yasağı ile serbest bırakılmaları kararı verildiği bildirildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Kadıköy 2 Şubat eyleminden gözaltına alınıp bugün adliye getirilen, Adli kontrol tedbiri uygulanması talebi ile sulh ceza hakimliğine sevk edilenlerden 11’i hakkında ev hapsi ve yurt dışı çıkış yasağı; 2’si hakkında yurt dışı çıkış yasağı ile serbest bırakılmaları kararı verildi."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol