birgün

6° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN DAİLY 14.10.2016 15:04

Bozdağ: ‘A referendum on presidential system might be held as early as before spring’

Bozdağ: ‘A referendum on presidential system might be held as early as before spring’

Minister of Justice Bekir Bozdağ commented on the arguments with regards to ‘presidential system’ and said: “If this question is brought to Parliament floor as soon as possible, a referendum will take place quickly, even before the upcoming spring!”

Referring to the latest statements of MHP Chair Bahçeli, where he said ‘MHP would respect any decision with regards to presidential system’, Minister of Justice Bozdağ said: “The way for this is to ask it to the people! It is obvious that the debate about this at the Parliament will not solve this issue; because, with 316 seats, AKP cannot get this by itself. So, Bahçeli should join us on this so that we can reach 330 votes in order to ask the question to the people. If Turkish people say ‘yes’, it (debates) will be over. If they say ‘no’, if will again be over!”

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/bozdag-baskanlik-referandumu-icin-tarih-verdi-131422.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol