birgün

11° AÇIK

GÜNCEL 06.01.2021 14:22

Bursa Valiliği, Sözcü gazetesinin dağıtım etkinliğine izin vermedi

Bursa Valiliği, Sözcü gazetesinin dağıtım etkinliğine ‘pandemi’ gerekçesi ile izin vermedi.

Bursa Valiliği, Sözcü gazetesinin dağıtım etkinliğine izin vermedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa İl Başkanlığı’nın Sözcü gazetesine uygulanmaya çalışılan iktidar baskısı konusunda farkındalık oluşturmak üzere planladığı ‘gazete dağıtımı etkinliği’ne Bursa Valiliği izin vermedi.

Dokuz8Haber’in aktardığına göre, CHP Bursa İl Başkanlığı tarafından bugün saat 17.00’de Şehreküstü Meydanı’nda Sözcü gazetesi dağıtımıyla demokratik haklara vurgu etkinliği planlanmış, etkinlikle ilgili Bursa Valiliği’ne bildirimde de bulunuldu.

Valilikten gelen yazıda ise pandemi dönemi gerekçe gösterilerek etkinliğe izin verilmedi. Valilik tarafından şu yanıt verildi:

“05.01.2021 tarihli Valilik makamına sunmuş olduğunuz dilekçeniz incelenmiş olup, pandemi döneminde bütün etkinlikler 01.03.2021 tarihine kadar ertelendiğinden dilekçenizde belirtilen etkinlik 150 Sayılı Hıfzısıhha Kurulu kararına aykırılık teşkil etmesi nedeniyle uygun görülmemiştir.”

'BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE İLİŞKİN TAVRIN GÖSTERGESİ'

Valilik kararına tepki gösteren CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, “Sözcü susarsa Türkiye susar. Valiliğin bu tutumu iktidarın basın özgürlüğüne ilişkin tavrının da göstergesidir” dedi.

Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Aysel Okumuş da, “Yasak kararını üzüntüyle karşılıyoruz. Valilik yasak kararını pandemi önlemlerine dayandırmış ama bunun gerçek gerekçe olup olmadığını halkımız değerlendirecektir. Sözcü’ye sahip çıkmak hepimizin görevidir” şeklinde konuştu.

ERDOĞAN HEDEF GÖSTERMİŞTİ

Erdoğan, "Ben Sözcü gazetesini okumuyorum. Kimse de lüzumsuz yere buna para verip almasın. Ayasofya 2020'nin adeta taçlı yıldızıdır" ifadeleriyle Sözcü’yü hedef göstermişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol