birgün

10° AÇIK

GÜNCEL 22.06.2020 06:59

Bütçe 5 katına çıktı ama sporculardan para alıyorlar: Paralar nereye gidiyor?

Birçok usulsüzlüğe imza atan Türkiye Wushu Federasyonu’nun bütçesi son 4 yılda 5 katına çıktı. Ancak hâlâ sporculardan uluslararası turnuvalar için para isteniyor. Federasyonun mağdur ettiği bir sporcu, “Bu spor bitmiş durumda. Yaptıkları rezaletten başka bir şey değil” diyor

Bütçe 5 katına çıktı ama sporculardan para alıyorlar: Paralar nereye gidiyor?

Eren TUTEL

Skandalların ve usulsüzlüklerin merkezi haline gelen Türkiye Wushu Federasyonu’nun (TWF) bütçesi 2016 yılından bu yana 5,5 kat artış gösterdi. Federasyonun 2016’da 1 milyon 800 bin TL olan bütçesi, kendi hesaplarına göre bu yıl 9 milyon TL’yi buluyor. 2016’da 265 bin TL olan kamp giderleri bu yıl 2 milyon 270 bin TL’ye, faaliyet giderleri ise 700 bin TL’den, 3 milyon 700 bin TL’ye çıkmış durumda.

Federasyon bu giderlerin karşılığını devletten temin ederken sporcuları organizasyona götürmek için para topluyor. Sponsor bulamayan, ekonomik durumu iyi olmayan sporcular ise hak kazandıkları halde uluslararası turnuvalara gidemiyor.

Bununla da yetinmeyen federasyon, 5 yıldızlı otellerde düzenlediği organizasyonlar için de sporculardan para talep ediyor. Sporcuların masraflarını karşılamakla yükümlü olan federasyonun bu uygulaması büyük mağduriyetler yaratıyor. Devletten gelen paranın nasıl harcandığı ise meçhul.

İsmini vermek istemeyen Türkiye şampiyonu bir sporcu, yaşadığı mağduriyeti BirGün’e şu ifadelerle anlattı: “Bu spor bitmiş durumda. Yaptıkları rezaletten başka bir şey değil. 2010’dan bu yana wushu yapıyorum. 2017’de Türkiye şampiyonu oldum. Bu şampiyonluktan sonra kendime Avrupa ve dünya şampiyonlukları hedefini koymuştum. 2017’de Avrupa şampiyonasına gitme fırsatı buldum. Bir aylık kamp süresi boyunca yaşadıklarımız tek kelimeyle içler acısıydı. Öncelikle kılmak istemeyenlere bile zorla namaz kıldırıyorlardı. Milli takımda her kilodan şampiyon vardı ve masraf azalsın diye sporcuları birbiriyle dövüştürüp kaybedenleri evine geri gönderme kararı aldılar. Sonra bu kararlarından vazgeçip 30 saat süren bir otobüs yolculuğuyla turnuvanın düzenleneceği yer olan Gürcistan’a gittik. Bu kadar uzun bir süre otobüsle yolculuk yapmak haliyle performansımızı da etkiledik.”

ŞAMPİYON OLDU, TURNUVAYA GİDEMEDİ

Başarılı sporcunun mağduriyeti burada da bitmiyor. Söz konusu sporcu, geçen yıl düzenlenen şampiyonada kendi sıkletinde şampiyon olmasına rağmen, federasyonun kendisini Avrupa Şampiyonası’na götürmek için 6 bin TL istediğini belirtti: “Benim o süreçte bu kadar parayı bulmam mümkün değildi. Zaten daha önce katıldığım turnuvalarda otel parasını ve yıl parasını kendim karşılamıştım. Para bulmak için çok uğraştım ama maalesef bulamayınca hakkım olmasına rağmen şampiyonaya katılamadım.”

***

Dört değil iki maaş

RTÜK Başkanlığı’nın yanı sıra Basın İlan Kurumu Hükümet Temsilciliği, Halkbank Yönetim Kurulu Üyeliği ve Wushu Federasyonu As Başkanlığı görevlerini sürdüren Ebubekir Şahin, dört kurumdan maaş almadığını iddia etti: “Hiçbir zaman 4 maaşım olmadı. Kurumumdan aldığım maaşla beraber sadece bir yerden yönetim kurulu maaşı almaktayım.”

butce-5-katina-cikti-ama-sporculardan-para-aliyorlar-paralar-nereye-gidiyor-747066-1.