birgün

23° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 01.07.2021 18:23

Cahit Berkay’dan MESAM açıklaması: Seçimlerden çekilme kararı aldık

MESAM Demokrasi Grubu adına açıklama yapan sanatçı Cahit Berkay, MESAM 16. Olağan Genel Kurulu'nda seçimlerden çekilme kararı aldıklarını duyurdu.

Cahit Berkay’dan MESAM açıklaması: Seçimlerden çekilme kararı aldık

MESAM Demokrasi Grubu adına açıklama yapan sanatçı Cahit Berkay, "30 Haziran 2021 tarihinde yapılan MESAM 16. Olağan Genel Kurulu’nda divan heyetinin antidemokratik ve usul dışı uygulamalarını protesto ederek seçimlerden çekilme kararı almış bulunmaktayız" dedi.

Sözcü'nün aktardığı habere göre, Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği MESAM Demokrasi Grubu adına açıklama yapan sanatçı Cahit Berkay, MESAM 16. Olağan Genel Kurulu'nda seçimlerden çekilme kararı aldıklarını bildirdi.

Berkay, "Bu kararı almamızdaki en temel neden, MESAM'ın kurulduğu günden beri yapılan tüm genel kurullarında uygulanan ve seçme seçilme hakkının her bir üyemiz tarafından tam olarak kullanılabilmesini sağlayan çarşaf liste uygulamasının ortadan kaldırılarak, yerine antidemokratik bir uygulama olan blok liste uygulamasının getirilmesidir" ifadelerini kullandı.

Cahit Berkay'ın açıklamaları şöyle:

"30 Haziran 2021 tarihinde yapılan MESAM 16. Olağan Genel Kurulu'nda divan heyetinin antidemokratik ve usul dışı uygulamalarını protesto ederek seçimlerden çekilme kararı almış bulunmaktayız. Bu kararı almamızdaki en temel neden, MESAM'ın kurulduğu günden beri yapılan tüm genel kurullarında uygulanan ve seçme seçilme hakkının her bir üyemiz tarafından tam olarak kullanılabilmesini sağlayan çarşaf liste uygulamasının ortadan kaldırılarak, yerine antidemokratik bir uygulama olan blok liste uygulamasının getirilmesidir.

Çarşaf liste ile seçime gidildiğinde hem gruplarda yer alan hem de bağımsız olarak aday olmak isteyen üyelere eşit şans tanınmış olacakken, blok liste uygulamasında herhangi bir gruba üye olmayan adayların seçme seçilme hakkı elinden alınmaktadır. Aynı zamanda seçimlerde tüm listelerden en çok oy alan farklı ekiplerden adayların yönetim kurullarında birlikte yer alması, yönetimde çoğunluğu sağlayan ekibin yanında muhalif ve farklı görüşteki üyelerin de seçilmesini sağlayarak daha demokratik bir yönetim ortamı sağlamaktaydı. Ancak blok liste uygulaması ile bir yandan üyelerin seçme seçilme hakkı engellenirken, diğer bir yandan da yasama, yürütme ve yargı erklerini temsil eden üst kurulların tamamının antidemokratik bir şekilde tek bir ekibin eline geçmesini sağlamıştır.

Bir diğer hukuksuz uygulama da, divan heyetinin denetleme ve yönetim kurullarının faaliyet ve denetleme raporlarını genel kurul salonunda okumadan ibra oylamasını yaptırması olmuştur. Yönetim ve denetleme kurullarının 2 senelik dönemlerinde yaptığı çalışmaları içeren bu raporların genel kurula katılan üyelere okunmadan oylanması, genel kurulda çoğunluğu ele geçiren bir ekibin hiçbir fikri olmayan bir konuda karar vermesini sağlamaya yönelik bir manipülasyondur ve tamamen hukuksuzdur.

Ayrıca tarafımızdan tespit edilen bir husus da, bir kısım üyeye seçim öncesi ve seçim akşamı kaldıkları otelde dağıtılan kaynağı belirsiz paralardır. Bu paraların kaynağına inildiğinde MESAM üzerinde oynanmak istenen oyunların er geç ortaya çıkacağına olan inancımızla, yapılan haksız ve hukuksuz tüm uygulamalarla ilgili geçmişte de yaptığımız gibi bu gün de tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna saygılarımızla duyururuz."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol