Çamlıca Kulesi’ndeki 360 Kule Kafe - Restoran’ın işletmesi, belediye başkanlığı döneminde hapis cezası alan Recep Tayyip Erdoğan’a hizmet edebilmek için sahte çek suçu işleyerek Pınarhisar Cezaevi’ne giren Hasan Yeşildağ’a verildi.

Çamlıca Kulesi’ndeki 360 Kule Kafe & Restoran’ı 'tanıdık' isme ihalesiz verildi

Çamlıca Kulesi’ndeki 360 Kule Kafe - Restoran’ın işletmesi, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın isim olan Hasan Yeşildağ’a verildi.

Cumhuriyet'te Miyase İlknur'un haberine göre, Hasan Yeşildağ, belediye başkanlığı döneminde hapis cezası alan Recep Tayyip Erdoğan’a hizmet edebilmek için sahte çek suçu işleyerek Pınarhisar Cezaevi’ne girmişti.

Kardeşi Zeki Yeşildağ’ın da İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) meclis üyesi olduğu Hasan Yeşildağ, AKP döneminde Türkiye’nin sayılı iş insanlarından biri oldu. İBB’ye ait Ulus Cafe, halı sahalar, nargile cafelerden sonra Yapı&Yapı İnşaat’a verilen Ankara AKM Millet Bahçesi, Rize’de Cengiz İnşaat’la birlikte verilen İyidere Lojistik Limanı’ndan sonra şimdi de geçen hafta açılışı yapılan Çamlıca Kulesi’nin restoran ve kafe işletmesi işi verildi.

camlica-kulesi-ndeki-360-kule-kafe-restoran-i-tanidik-isme-ihalesiz-verildi-883853-1.
Fotoğraf: Recep Tayyip Erdoğan ve Hasan Yeşildağ

İlk temeli Nurettin Sözen’in belediye başkanlığı döneminde atılan Çamlıca Kulesi, daha sonra İBB’den alınarak PTT’ye bağlı bir anonim şirket olan Kule AŞ’ye devredildi. Varlık Fonu’na ait PTT’nin yüzde 50’sine sahip olduğu Kule’nin içinde yer alan 360 Kule Kafe & Restoran ise ihalesiz olarak Hasan Yeşildağ’a verildi.

Erdoğan’ın İBB başkanı olduğu dönemde Ulus Cafe’nin işletmesini alan Yeşildağ, daha sonra Kuruçeşme’de birçok kafenin sahibi oldu. Bu arada enerji işine de giren Yeşildağ ailesi Kased Enerji AŞ’den sonra medya sektörüne de girerek Ethem Sancak’a ait Star, Akşam ve Kanal 24’ü satın aldı.

İstanbul’un yeni simgesi olarak lanse edilen Kule’deki restoran ve kafe işletmesinin ihalesine ilişkin PTT’nin açtığı herhangi bir ihale ilanına rastlanmıyor. Sayıştay denetiminin dışında olan Kule AŞ’deki kafe ve restoranda bir kâse çorba 24 TL, iki kişilik kahvaltı 180 TL, ızgara köfte 62 TL, çay 10 TL’den satılıyor.